Stanisławo Moniuszkos opera „Halka“ – vainikuojanti Moniuszkos metų minėjimą Lietuvoje

Stanisławo Moniuszkos opera „Halka“ – vainikuojanti Moniuszkos metų minėjimą Lietuvoje

Gruodžio 3 d. 19 val., Lietuvos rusų dramos teatre (J. Basanavičiaus g. 13, Vilnius) 

Moniuszkos metų minėjimą Lietuvoje gruodžio 3 d. užbaigs Lietuvos rusų dramos teatre parodyta viena garsiausių Stanisławo Moniuszkos operų – „Halka“. Vilnietiškąją „Halkos“ versiją į Lietuvą atveža Varšuvos kamerinė opera, bendradarbiaudama su Lenkijos institutu ir Vilniaus lenkų kultūros namais. Stanisławo Moniuszkos „Vilniaus Halka“ – tai daugiau  nei išskirtinis, tai –  kertinis spektaklis Varšuvos kamerinės operos repertuare. Plačiausiai žinoma varšuvietiškoji Moniuszkos „Halkos“ versija, išplėsta iki keturių veiksmų ir papildyta arijomis bei baleto intarpais. Ši versija buvo pastatyta specialiai Varšuvos operai 1857 metais ir labai sėkmingai yra statoma iki šiol. 1848-ųjų metų „Vilniaus Halka“ yra šios operos pirmtakė. Ji buvo dviejų veiksmų, glaustos dramaturginės formos, be daugumos šiandien žinomų arijų ir baleto intarpų. Iki mūsų dienų išliko užrašytas tik jos atlikimas akompanuojant fortepijonu. Jokių partitūros ar orkestro partijų užrašymų neišliko. 1983 metais Stefano Sutkowskio užsakymu, „Vilniaus Halkos“ partitūrą atkūrė Jerzy Dobrzański, o pastatė Kazimierz Dejmek. 2019-aisiais „Vilniaus Halka“ grįžta į Varšuvos kamerinės operos sceną kaip atnaujintas ankstesnis pastatymas, tačiau jau naujos muzikinės versijos. Ji parengta specialiai Moniuszkos festivaliui ir atkurta pagal 1848 metų vilnietiškosios versijos pirmuosius užrašus. Taigi tai yra kūrinio muzikinė rekonstrukcija, parengta su pagarba kompozitoriaus stiliui ir išlaikanti visą Moniuszkos sukurtą muzikinę visumą. Tai tiksliai atkurta išlikusi 1848 metų versija. „Vilniaus Halka“ grįžta inscenizuota Kazimierzo Dejmkos, muzikinę dalį adaptavus Maciejui Prochaskai, su nauja orkestro partitūros versija. Operą atliks puikūs su Varšuvos kamerine opera bendradarbiaujantys solistai, pritariant istorinių instrumentų Musicae Antiquae Collegium Varsoviense orkestrui.

Organizatoriai: Varšuvos kamerinė opera, Lenkijos institutas Vilniuje, Vilniaus lenkų kultūros namai; partneris – Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje. Žiniasklaidos partneriai: radijo stotis „Znad Wilii”, zw.lt, Kurier Wileński ir TVP Wilno.

Projektas  finansuojamas Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos lėšomis pagal daugiametę 2017–2022 m. programą NIEPODLEGŁA, gavus Adomo Mickevičiaus instituto kultūrinės programos dotaciją „Kulturalne pomosty“ (Kultūros tiltai).