19 lapkričio

Koncertas skirtas Lenkijos instituto Vilniuje 20-mečiui

PLakatmm

Koncertas skirtas Lenkijos instituto Vilniuje 20-mečiui
Lapkričio 19 d., 19.00 val., Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžioji salė (Aušros Vartų g. 5, Vilnius)

Atlikėjai:
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistas PETRAS GENIUŠAS (fortepijonas)
Dirigentas MIROSŁAW BŁASZCZYK (Lenkija)

Programa:
STANISŁAW MONIUSZKO – Operos „Halka“ uvertiūra
KAROL SZYMANOWSKI – Simfonija Nr. 4 Symfonie concertante fortepijonui ir orkestrui, op. 60
ANTONÍN DVOŘÁK – Simfonija Nr. 7 d-moll, op. 70/B. 141

1996 m. Vilniuje veiklą pradėjęs Lenkijos institutas lig šiol ištikimai laikosi savo credo – skleisti pasaulyje lenkų kultūrą, istoriją ir tautinį paveldą, taip skatinant skirtingų šalių ir tautų kultūrinį, mokslinį bei visuomeninį bendradarbiavimą. Lietuvos nacionalinė filharmonija ir Lenkijos institutas Vilniuje jau daugelį metų bendradarbiauja rengdami bendrus muzikinius projektus, kur Lietuvos klausytojams pristatomi Lenkijos atlikėjai, iki šiol mūsų šalyje neskambėjusios lenkų kompozitorių partitūros ir kt. Šį vakarą, minint instituto 20-ies metų sukaktį, scenoje muzikuojantys mūsų atlikėjai – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir pianistas Petras Geniušas pasirodo drauge su Lenkijos batutos meistru Mirosławu Błaszczyku, kuris Lietuvos auditorijai seniai pažįstamas ir nuolatos čia grįžta su įdomiomis ir naujomis koncertų programomis. Koncerte atliekamos dvi lenkų kompozitorių – romantizmo atstovo Stanisławo Moniuszkos ir XIX–XX a. sandūroje gyvenusio bei kūrusio Karolio Szymanowskio spalvingos simfoninės partitūros. Prie jų šliejasi šių kūrėjų amžininko, čekų kompozitoriaus Antoníno Dvořáko simfonija, kurioje apstu čekų liaudies muzikos intonacijų, o finale užplūsta džiaugsmingos pučiamųjų fanfaros ir timpanų dūžiai. „Gerbiami ponai, Čekijoje trimitai niekada nešaukia į karą – trimitai kviečia šokti!“ – taip per vieną repeticiją apie šią simfoniją pasakė legendinis maestro Rafaelas Kubelikas.
Įėjimas su bilietais.

Organizatoriai: Lietuvos nacionalinė filharmonija, Lenkijos institutas Vilniuje

 

 

24 lapkričio

Lenkų menininkai XVI-oje Vilniaus tapybos trienalėje „Nomadiški vaizdai”

smallIMG_9847poprawki moje

Lenkų menininkai XVI-oje Vilniaus tapybos trienalėje „Nomadiški vaizdai”
Lapkričio 24 d. – gruodžio 31 d., Taikomosios dailės ir dizaino muziejus (Arsenalo g. 3a, Vilnius)
Atidarymas: lapkričio 24 d., 18 val.

Trienalę sudaro trys atskiros, tačiau viena kitą papildančios dalys, kurias vienija bendra koncepcija. Pirmoji dalis – kuruota paroda, kurioje bus pristatomi kviestiniai menininkai iš Lietuvos, Baltijos ir kt. Europos šalių. Antrąją trienalės dalį sudarys lietuvių menininkų kūrinių atrinktų konkurso būdu paroda, eksponuojama Kaune. Kuruotos parodos satelitinis projektas – ukrainiečių tapytojo Rustam Mirzoev (UA) paroda „Beveik realybė“ –  bus eksponuojama galerijoje „Cechas Vilnius“. Kuruotoje parodoje darbus pristatys 28 menininkai iš12 šalių. Lenkiją atstovauja: Ewa Juszkiewicz, Rafał Bujnowski ir Tomek Baran.

Organizatorius: Lietuvos dailininkų sąjunga
Partneriai: Lietuvos dailės muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje, M.K. Čiurlionio dailės muziejus, galerija „Cechas Vilnius“, Estijos ambasada Vilniuje, Čekijos Respublikos ambasada

 

 

30 lapkričio

Diskusija apie atminties politiką ir klaidingus „atminties kodus“

defective 1

Diskusija apie atminties politiką ir klaidingus „atminties kodus“

Lapkričio 30 d., 18 val., Atviros Lietuvos fondas, (Didžioji g. 5, Vilnius)

Istorinė politika ir atminties politika užima labai svarbią vietą kiekvienos tautos viešajame diskurse, taip pat ir lenkų, ir lietuvių tautose. Vis dažniau diskusijose, žiniasklaidoje, mokslinėse publikacijose pasirodo vadinamieji „klaidingi atminties kodai“, deformuojantys arba klaidinantys atminties apie tarptautinius nusikaltimus tema. Labai dažnai nusikaltimų kaltininkais vaizduojamos jų aukos, taip iškreipiama atsakomybė už veiksmus. Klaidingi kodai neleidžia jaunajai kartai suformuoti tinkamo požiūrio į praeitį bei į dabarties įvykius.
Diskusija skiriama knygoje „Defective Codes of Memory“ nagrinėjamoms temoms. Renginio tikslas yra gilesnis reiškinio pažinimas teisine, sociologine, lingvistine, psichologine prasme bei išvadų, kaip reikėtų rūpintis istorine atmintimi tarptautiniu mastu siekiant taikios santarvės tarp tautų, suformulavimas. Kaip kalbėti apie sudėtingus tautų istorijos momentus? Kaip dalykiškai kalbėti apie atsakomybę už istorinius nusikaltimus?
Susitikime dalyvaus prof. Artur Nowak-Far, pagrindinis knygos mokslinis redaktorius, buvęs Lenkijos Respublikos užsienio reikalų viceministras; prof. Šarūnas Liekis, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas; Ronaldas Račinskas,  Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdantysis direktorius; dr. Aurimas Švedas, VU istorikas; Emanuelis Zingeris (laukiame patvirtinimo), LR Seimo narys, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas. Diskusijos moderatorius – portalo Bernardinai.lt redaktorius Donatas Puslys. Knygą galite perskaityti paspaudę šią nuorodą.

Susitikimas vyks lenkų ir lietuvių kalbomis (su sinchroniniu vertimu). Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas
Partneriai: Lenkijos Respublikos ambasada Lietuvoje; Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti; Atviros Lietuvos fondas

1 gruodžio

Psalmės Biblijoje ir Andrzejaus Strumiłło kūryboje

Kvietimas

Psalmės Biblijoje ir Andrzejaus Strumiłło kūryboje

Gruodžio 1 d., 17.30 val., Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus (Naugarduko g. 10/2)

Susitikimas su broliu Evaldu Daruliu OFM, Vilniuas šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) parapijos klebonu. Skatindami tarpkultūrinį ir terpreliginį dialogą, drauge si broliu Evaldu mėginsime geriau suprasti psalmių tekstus, kuriais savo kūryboje rėmėsi dailininkas Andrzej Strumiłło.
„Psalmės“ – tai 18 paveikslų ciklas nutapytas 1988 m. Autorius savo kūrinius paaukojo atstatytai tuo metu Seinų sinagogai ir savo darbą skiria žydų genocido atminimui. Ciklas nutapytas pagal lenkišką „Psalmyną“, Česlovo Milošo išverstą iš hebrajų kalbos 1979 m. A. Strumiłło (gimė 1927 m. Vilniuje) – tai autorius, kurio interesų ir pasiekimų skalė labai plati: nuo tapybos ir parodų apipavidalinimo iki mažųjų grafikos darbų.
Renginys vyks lietuvių kalba. Įėjimas nemokamas. 

Organizatorius: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus;  partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

7 gruodžio

Režisieriaus Andrzejaus Wajdos filmų retrospektyva Vilniuje ir Kaune

Wajda web-01

Režisieriaus Andrzejaus Wajdos filmų retrospektyva Vilniuje ir Kaune

Gruodžio 7-11 d., “Skalvijos” kino centre Vilniuje, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus kino salėje – laikinoje kino centro „Romuva” buveinėje

Šiais metais spalio 9 d. mirė Andrzej Wajda – vienas geriausių ir žymiausių Lenkijos teatro ir kino režisierių, scenarijų autorius, scenografas, vienas iš Lenkų kino mokyklos kūrėjų. Režisieriaus atminimui Lenkijos institutas kartu su partneriais – Adomo Mickevičiaus institutu, “Skalvijos” kino centru bei Kauno kino centru „Romuva” rengia jo filmų retrospektyvą.
Andrzej Wajda gimė 1926 m. Suvalkuose, Lenkijoje. Studijavo Krokuvos meno akademijoje. Mokslus tęsė Lodzės kino mokykloje. Jo filmografijoje daugiau kaip penkiasdešimt filmų ir daugybė tarptautinių apdovanojimų. Tarp garsiausių režisieriaus darbų – specialųjį Kanų kino festivalio žiuri prizą gavęs „Kanalas“ (1957), „Pelenai ir deimantas“ (1958), „Auksinę palmės šakelę“ nuskynęs „Žmogus iš geležies“ (1981) bei daugiau nei dešimtį apdovanojimų pelniusi „Katynė“ (2007). Režisierius 2000 m. buvo apdovanotas „Oskaru“ už viso gyvenimo nuopelnus. Paskutinis jo filmas „Povaizdžiai“ (2016) yra skirtas tapytojui Władysławui Strzemińskiui. Lietuviška premjera vyko lapkričio pradžioje Scanoramos festivalyje.
Retrospektyvos programoje – Lietuvoje dar nerodyti, arba labai seniai rodyti filmai: „Pelenai ir deimantas“ (1958), „Viskas parduodama“ (1969), „Pažadėtoji žemė“ (1975), „Žmogus iš marmuro“ (1976), „Panelės iš Vilko“ (1979) ir „Dirigentas“ (1980).
Filmai bus rodomi lenkų kalba su angliškais ir lietuviškais subtitrais.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Adomo Mickevičiaus institutas (IAM, culture.pl), “Skalvijos“ kino centras, Kauno kino centras „Romuva”

16 sausio

Paroda „Mustafa Džemilevas – nepalaužiamas žmogaus laisvių ir teisių gynėjas”

Mustafa Dzemilew

Paroda „Mustafa Džemilevas – nepalaužiamas žmogaus laisvių ir teisių gynėjas”
Sausio 16 d. – vasario 10 d., Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka (Birutės g. 8)

Paroda pristato Mustafą Džemilevą, Krymo totorių lyderį, sovietų disidentą, kuris kovodamas už savo tautos teises, nuosekliai gina universalias laisvės, demokratijos ir žmogaus teisių vertybes pasaulyje. Fotografijose ir trumpuose tekstuose pristatomas totorių veikėjas yra pirmasis „Solidarumo“ apdovanojimo laureatas. Apdovanojimą 2014 m. jam skyrė Lenkijos Respublikos Užsienio reikalų ministras už išskirtinę veiklą skatinant ir saugant demokratijos idealus bei pilietines teises. Paroda atspindi lenkų požiūrį į aktualius įvykius Rytų Europoje, padeda plėsti lenkų paramą demokratijos ir žmogaus teisių vertybėms. Per tragiško Krymo totorių tautos likimo nušvietimą remia veiksmus, kurie mažina Rusijos propagandos įtaką visuomenės nuomonei Lietuvoje. Parodą Lietuvoje pristato Lenkijos institutas Vilniuje.  Taip skatinamas dėmesys išskirtinei totorių tautos padėčiai XX a. antroje pusėje ir šiomis dienomis ir dideliam Lenkijos indėliui remiant Krymo totorių atgimimą. 

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka

Fot. Parodos„Mustafa Džemilevas – nepalaužiamas žmogaus laisvių ir teisių gynėjas” fragmentas

23 sausio

Lenkų kalbos kursai

InstitutoLogotipasJPG

Lenkų kalbos kursų pradžia – 2017 m. sausio 23 d.

Registruotis galima nuo 2017 m. sausio 9 d. el. paštu: andrzej.kierulis@instytutpolski.org

Planuojamos tokios grupės:

1. Pradedančioji (renkame naujus klausytojus), užsiėmimai antradieniais-ketvirtadieniais, pradžia 17.30 val., dėstytoja Krystyna Syrnicka

2. Pradedančioji (renkame naujus klausytojus), užsiėmimai antradieniais-ketvirtadieniais, pradžia 8.00 val., dėstytoja Regina Jakubenas

3. Pažengusiųjų (renkame naujus klausytojus), užsiėmimai pirmadieniais-trečiadieniais, pradžia 17.30 val., dėstytoja Regina Jakubenas

Dvi grupės tęsia mokslus, pradėtus rugsėjo mėnesį (pradedančiųjų antras semestras). Prie šių grupių galima prisijungti.

- Užsiėmimai pirmadieniais-trečiadieniais, pradžia 17.30 val., dėstytoja Danuta Balašaitienė

- Užsiėmimai antradieniais-ketvirtadieniais, pradžia 17.30 val., dėstytoja Viktorija Ušinskienė

31 sausio

Andrzejaus Strumiłłos tapybos darbų parodos iš ciklo „Psalmės“ I-XVIII atidarymas

psalm_129_3_[1]

Andrzejaus Strumiłłos tapybos darbų parodos iš ciklo „Psalmės“ I-XVIII atidarymas

Iki 2017 m. sausio 31 d., Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras (Naugarduko g.10/2, Vilnius). 

„Psalmės“ – tai 18 paveikslų ciklas nutapytas 1988 m. Autorius savo kūrinius paaukojo atstatytai tuo metu Seinų sinagogai ir savo darbą skiria žydų genocido atminimui. Ciklas nutapytas pagal lenkišką „Psalmyną“, Česlovo Milošo išverstą iš hebrajų kalbos 1979 m. A. Strumiłło (gimė 1928 m. Vilniuje) – tai autorius, kurio interesų ir pasiekimų skalė labai plati: nuo tapybos ir parodų apipavidalinimo iki mažųjų grafikos darbų.

Organizatorius: Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras; partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

8 vasario

Antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda 1945-1969 ir 2000-2015 Kaune

???????????????

Antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda 1945-1969 ir 2000-2015 Kaune
Vasario 2-28 d., Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakulteto parodų salė (A. Mackevičiaus g. 27)
Parodos atidarymas: 2017.02.08, 15 val.

Ženklas tai vienas svarbiausių vizualinės komunikacijos elementų. Abstraktūs simboliai, metaforos ir grafiniai trumpiniai yra kaip grafinės kalbos sistemos, kuri kaip lęšis atspindi konkrečią visuomenę ar šalį, skiemenys arba raidės. Nuo 7-ojo dešimtmečio pabaigos Lenkijoje nebuvo nė vienos parodos, jokio leidinio, kuriame būtų bandoma parodyti grafinių ženklų istoriją bei jų vaizdinę tapatybę.
Parodoje bus parodytas lenkų ženklų bei vizualinės komunikacijos sistemų spektras. Ekspozicija primins garsius 1945-1969 projektus, priartins taikomosios lenkų grafikos istoriją, leis palyginti šios srities grandų darbus su naujausiais lenkų grafinio projektavimo pasiekimais. Pirmoji ekspozicijos dalis yra legendinės 1969 m. parodytos Pirmosios Lenkijos grafinių ženklų parodos atkūrimas. Lenkijos dailininkų sąjungos būstinėje Varšuvoje tuo metu buvo parodyti 335 projektai, kuriuos komisija atrinko iš atsiųstų darbų – pvz. banko Pekao grafinis ženklas, Lenkų mados, Naftos produktu centras, Unitra, prekybos namų „Telimena” ženklai, taip pat kiti, šiandien legendiniais tapę ženklai, kuriuos sukūrė žymūs: Ryszard Bojar, Roman Duszek, Jan Hollender, Emilia Nożko-Paprocka, Karol Śliwka, Leon Urbański. Antra parodos dalis skirta naujausiems Lenkijoje 2000-2015 metais sukurtiems ženklams, kuriuos iš 3000 atsiųstų darbų atrinko Konsultantų ir komisijos narių taryba (Ryszard Bojar, Marta Gawin, Viktoriya Grabowska, Michał Łojewski, Katarzyna Roj, Kuba Sowiński, Marcin Wolny bei Patryk Hardziej ir Rene Wawrzkiewicz).
Parodos kuratoriai: Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje (IAM, culture.pl), Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultetas; partneris: Lietuvos dizaino forumas

2 rugpjūčio

Paroda „Laisvės popiežius”

Papiez

Paroda „Laisvės popiežius”

Rugpjūčio 2-17 d., Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios šventorius (Vytauto g. 51, Palanga)

Rugpjūčio 18 d. – rugsėjo 28 d., prie Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos (Respublikos g. 3, Tauragė)

Ekspozicija pristato Karolį Wojtyłą, didžią asmenybę, kuriam Lenkija ir Vidurio Europos valstybės yra dėkingos už suverenumo atgavimą. Paroda siekia pabrėžti lemtingą Lenkijos vaidmenį laisvės siekimo procesuose XX a. pabaigoje. Būtent Lenkijoje 1979 m. tuometinėje Varšuvos Pergalės aikštėje nuskambėjo įsimintini Jono Pauliaus II žodžiai, kuriais jis kvietė „atnaujinti šią žemę”. Šie žodžiai tarsi nusakė artėjančius pokyčius. „Solidarumo” judėjimo gimimas, 1989 m. rinkimai, Vidurio Europos valstybių nepriklausomybės atgavimas ir galiausiai Berlyno sienos griūtis.

Organizatoriai: Jono Pauliaus II minties centras Varšuvoje, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lenkijos institutas Vilniuje, Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapija, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka