8 birželio

Paroda „À la frontière. Senos ir naujos Europos sienos”

Wieslaw_Szuminski

Paroda „À la frontière. Senos ir naujos Europos sienos”

Birželio 8-30 d., Šv. Jono gatvės galerija (Šv. Jono g. 11, Vilnius)
Atidarymas: 2017 06 08, 17 val.

Parodos pavadinimas – frazė, kelis kartus girdima Tadeuszo Kantoro paskutiniame spektaklyje „Šiandien mano gimtadienis“. Daugelis menininkų gyvena ant ribos, pasienyje – gyvenimo ir mirties, menininko ir žiūrovo, privalo nuolat būti priekyje, ant fronto linijos. Žodžiai „siena“, „pasienis“ turi daugybę prasmių. Ilgą laiką daugeliui Vakarų Europos žmonių tai reiškė sąlyginę ribą, skiriančią juos nuo Rytų. Dabar Europoje kyla tikros sienos, skiriančios ją nuo pabėgėlių, siekiančių išvengti karo baisumų. Ši paroda – nuolat kintantis kūrinys, nes ir sienos samprata kasdien įgauna naujas prasmes.
Parodos kūriniai atveria sudėtingus kultūrinės tapatybės sluoksnius, nagrinėja tikras ir menamas Rytų ir Vakarų Europos ribas, skatina jas pažinti ir drąsina jas peržengti. Parodoje dalyvauja Krzysztof Czyżewski (Lenkija), Wiesław Szumiński & Kuba Kossak (Lenkija), Grzegorz Dąbrowski (Lenkija), Leon Tarasewicz (Lenkija), Laure Keyrouz & Angelo Ricciardi (Libanas ir Italija), Samir Mehanović (Bosnija), Lada Nakonechna (Ukraina), Arturas Valiauga (Lietuva), Tomáš Rafa (Slovakija), Karolina Cicha (Lenkija), Predrag Marić (Kroatija), Giovanni Floreani (Italija). Parodos kuratoriai: Giuliana Carbi, Gabriella Cardazzo, Helmutas Šabasevičius.

Organizatoriai: Trieste Contemporanea, ArtSpace (Venecija), meno kultūros žurnalas „Krantai“, Lietuvos dailininkų sąjungos Šv. Jono gatvės galerija, Lenkijos institutas Vilniuje

21 birželio

Józefo Wilkonio iliustracijų paroda „Ponas Tadas“

Pan Tadeusz 001

Józefo Wilkonio iliustracijų paroda „Ponas Tadas“

Birželio 21 d., 17 val., Kauno įvairių tautų kultūrų centras (Šv. Gertrūdos g. 58, Kaunas) 

2015 m. pasirodžius albuminiam Adomo Mickevičiaus „Pono Tado” su Józefo Wilkonio iliustracijomis leidimui, fondas „Arka“ parengė knygos iliustracijų parodą, kuri bendradarbiaujant su Lenkijos institutu Vilniuje pirmą kartą bus eksponuojama ir Lietuvoje. Meistriškos Wilkonio iliustracijos, nutolusios nuo realistinio teksto iliustravimo, atskleidžia nepaprastą senovinių Lenkijos paribio dvarų atmosferą. Paroda primins lenkų tautinę epopėją ir pristatys Lietuvos žiūrovams Lietuvoje Lenkijos instituto Vilniuje kvietimu Knygų mugėje šiemet viešėjusio vieno iškiliausių lenkų iliustratorių Józefo Wilkonio kūrybą. Parodą atidarys poeto, pasakininko Wojciecho Piotrowicziaus pranešimas. Bus skaitomos „Pono Tado“ ištraukos.
Susitikimas lenkų kalba. Įėjimas nemokamas

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos lenkų sąjungos Kauno skyrius, Józefo Wilkonio Fondas ARKA

14 liepos

Fotografijų paroda „Ortodoksijos spalvos. Lenkija“

??????????????????????

Fotografijų paroda „Ortodoksijos spalvos. Lenkija“
Liepos 14-30 d., Vilniaus Šventosios Dvasios vienuolynas (Aušros Vartų g. 10)
Parodos atidarymas: 2017 07 14, 16 val. 

Ši nepaprasta foto kelionė pasakoja apie ortodoksiją Lenkijoje. Daugiau nei 100 nuotraukų parodys ortodoksiją per fotokameros objektyvą, bet tuo pačiu ir per širdį: kaimo ir miesto bažnyčių spalvos, šventinių ir kasdienių pamaldų koloritas, žymūs religiniai veikėjai, dvasininkai ir parapijiečiai. Po Vilniaus paroda bus eksponuojama Peterburge, Helsinkyje ir Maskvoje.
Nuotraukos parodai atrinktos iš daugiau nei 80 000, patalpintų tinklalapyje OrthPhoto.net (11 kalbų, 1000 lankytojų per dieną,  vartotojai daugiau nei iš 100 šalių). Parodą lydės Jano Smyko parinkta muzika, atidaryme dalyvaus Balstogės šv. Mikalojaus parapijos jaunimo choras, taip pat vyks profesoriaus Nowosielskio darbų pristatymas, animacija apie ortodoksų tikėjimą Lenkijoje, o taip pat Palenkės regiono ortodoksų bažnyčių pristatymas 3D formatu.
Projektas finansuojamas Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos.

Organizatoriai: OrthPhoto tinklapis, Vilniaus Šventosios Dvasios vienuolynas, partneris: Lenkijos institutas Vilniuje 

2 rugpjūčio

Paroda „Lenkijos romų tradicijos, papročiai ir istorija“

ROMOWIE

Paroda „Lenkijos romų tradicijos, papročiai ir istorija“
Rugpjūčio 2 d. – rugsėjo 2 d.,  Vilniaus miesto rotušės Pilkoji salė (Didžioji g. 31)
Parodos atidarymas: rugpjūčio 2 d., 15 val. 

Rugpjūčio 2 d. minint Tarptautinę Romų Holokausto aukų atminimo dieną, Lenkijos institutas Vilniuje kartu su Romų visuomenės centru Lietuvoje Vilniaus rotušėje atidarys parodą, skirtą Lenkijos romų istorijai ir kultūrai. Paroda parengta naudojantis rinkiniais iš seniausio Lenkijoje „Romų muziejaus“, t.y. Tarnowo etnografinio muziejaus kolekcijos, kaupiamos nuo 1979 m., kuomet šiame muziejuje surengta pirmoji Lenkijoje paroda romų tematika. Ekspozicija siekiama demitologizuoti romus, sugriauti stereotipus ir prietarus, gaubiančius šią visuomenės grupę, kuri nors nuo amžių gyvena šalia mūsų, apie ją tiek mažai žinome. Ši paroda – tai pasakojimas apie romų mažumos gyvenimą Lenkijoje, atskleidžiantis stebinantį šios lenkų visuomenės integralios grupės kultūrinį  įvairialypiškumą. Paroda nereprezentuoja tik konkrečios vietovės, ji yra universalaus pobūdžio. Be Lenkijos žemėse įsikūrusių romų gyvenimo, tradicijų ir papročių ekspozicijoje taip pat pristatomi globalūs pokyčiai ir reiškiniai, tokie kaip tragiška nacių II pasaulinio karo metais vykdyto romų genocido patirtis.
Įėjimas laisvas. 

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Romų visuomenės centras, Tarnowo apskrities muziejus, Vilniaus rotušė

2 rugpjūčio

Paroda „Laisvės popiežius”

Papiez

Paroda „Laisvės popiežius”

Rugpjūčio 2-17 d., Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios šventorius (Vytauto g. 51, Palanga)

Rugpjūčio 18 d. – rugsėjo 28 d., prie Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos (Respublikos g. 3, Tauragė)

Ekspozicija pristato Karolį Wojtyłą, didžią asmenybę, kuriam Lenkija ir Vidurio Europos valstybės yra dėkingos už suverenumo atgavimą. Paroda siekia pabrėžti lemtingą Lenkijos vaidmenį laisvės siekimo procesuose XX a. pabaigoje. Būtent Lenkijoje 1979 m. tuometinėje Varšuvos Pergalės aikštėje nuskambėjo įsimintini Jono Pauliaus II žodžiai, kuriais jis kvietė „atnaujinti šią žemę”. Šie žodžiai tarsi nusakė artėjančius pokyčius. „Solidarumo” judėjimo gimimas, 1989 m. rinkimai, Vidurio Europos valstybių nepriklausomybės atgavimas ir galiausiai Berlyno sienos griūtis.

Organizatoriai: Jono Pauliaus II minties centras Varšuvoje, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lenkijos institutas Vilniuje, Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapija, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka

9 rugpjūčio

Paroda „Liudvikas Zamenhofas – esparanto kalbos kūrėjas“

Zamenhof-plakat

Paroda „Liudvikas Zamenhofas – esparanto kalbos kūrėjas“
Rugpjūčio 9 d. – rugsėjo 19 d., Lietuvos nacionalinė UNESCO galerija (Šv. Jono g. 11, Vilnius)
Parodos atidarymas: rugpjūčio 9 d. 17.30 val. 

2017 m. rugpjūčio 9 d. Lenkijos institutas Vilniuje kartu su Lietuvos nacionaline UNESCO komisija ir Lietuvos esperantininkų sąjunga pradės Liudviko Zamenhofo metams Lietuvoje skirtas iškilmes. Tądien Vilniuje bus atidaryta paroda, skirta 100-osioms esperanto kalbos kūrėjo, kurį siejo ryšiai su Lietuva,  mirties metinėms. 2017-uosius UNESCO paskelbė Liudviko Zamenhofo metais. 2014 metais Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija esperanto kalbą įtraukė į nacionalinį nematerialiojo kultūros paveldo sąrašą. Lenkijos instituto Vilniuje pagal Lenkijos užsienio reikalų ministerijos užsakymą parengta paroda pristato Liudviką Zamenhofą, jo šeimą, gyvenimą Balstogėje, esperanto kalbos gimimą ir augantį jos populiarumą. Taip pat supažindina su pasaulinės literatūros pavyzdžiais esperanto kalba, iškiliausiais esperantininkais ir skatina mokytis esperanto kalbos. Rugsėjo mėn. vyks esperanto kalbos kursai vaikams ir jaunimui, o nuo rugsėjo 25 d. paroda bus eksponuojama Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, Kaunas).
Įėjimas laisvas. 

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, Lietuvos esperantininkų sąjunga

14 rugsėjo

Krzysztofo Hejke paroda „Paskutiniai mano sutikti Europos dreviniai bitininkai”

BARTNICY PLAKAT PL

Krzysztofo Hejke paroda „Paskutiniai mano sutikti Europos dreviniai bitininkai”

Parodos atidarymas: rugsėjo 14 d., 18 val., Vilniaus Bernardinų sodas 

Parodoje nepaprastai įdomiai ir įtaigiai pasakojama apie nykstančią Lenkijos, Lietuvos ir Baltarusijos žemių tradiciją bei apie seniausią bitininkystės rūšį – drevinę bitininkystę, kuomet bitės buvo laikomos išskaptuotose medžių drevėse. Ekspoziciją sudaro didelio formato Krzysztofo Hejke darytos fotografijos ir autentiški bitininkavimo reikmenys. Parodą papildys drevinės bitininkystės praktinė demonstracija ir dirbtuvės. Projekto idėja – išsaugoti atmintį apie paskutinius tradicinės bitininkystės entuziastus bei parodyti jaunųjų jų pasekėjų veiklą, populiarinant vadinamąją neodrevinę bitininkystę ir paskutiniu metu madingą miesto bitininkystę.
Prof. Krzysztof Hejke  – vertinamas lenkų fotografas, operatorius, Lodzės kino mokyklos dėstytojas, keliautojas, kelionių į kalnus dokumentininkas. Savo darbus yra eksponavęs per 140 asmeninių parodų Lenkijoje ir už jos ribų. Pastaruosius keliolika metų keliavo po Vidurio ir Rytų Europą, rinkdamas informaciją ir fotografuodamas drevinės bitininkystės entuziastus, gyvenančius Lenkijoje, Lietuvoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje.
Paroda veiks Bernardinų sode iki rugsėjo 21 dienos. Įėjimas nemokamas.
Rugsėjo 14-15 d., nuo 9 val. iki 14 val., kas valandą, vyks drevinės bitininkystės dirbtuvės lietuvių ir lenkų mokyklų vaikams ir jaunimui lietuvių ir lenkų kalba (pasirinktinai). Dalyvavimas dirbtuvėse nemokamas. Būtina išankstinė registracija iki rugsėjo 7 d. adresu:  agataantoniewicz@o2.pl arba telefonu : 86 70 57 570. Vietų skaičius ribotas!

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos drevinės bitininkystės brolija; partneris: Všį „Vilniaus miesto parkai“; globėjas: Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos ministerija

19 rugsėjo

Lenkų fotomenininkų parodos XIV Kaunas Photo festivalyje

????

Lenkų fotomenininkų parodos XIV Kaunas Photo festivalyje

Nuo rugsėjo 1 d., Kaunas 

Rugsėjo 1-ąją Kaune prasidėjo XIV-asis „Kaunas Photo“ festivalis, kurio pagrindinis parodų ir renginių motyvas – vanduo. Festivalio organizatoriai bendradarbiaudami su Lenkijos institutu Vilniuje ir Adomo Mickevičiaus institutu Varšuvoje, šįmet išskirtinį dėmesį skiria Lenkijos fotografijai, į savo programą įtraukdami eilę reikšmingų kaimyninės šalies fotomenininkų darbų.
Festivalio atidarymo savaitgalį (rugsėjo 1-3 dienomis), „Kaunas Photo“ metu, galerijoje „Ars et mundus“, A. Mapų g. 20 pristatyta Mikołaj Nowacki personalinė paroda. Kauno miesto muziejuje, lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriuje, L. Zamenhofo g. 12 vyko kolektyvinės parodos apie upes atidarymas. Rugsėjo 1-osios dienos fotografinį šurmulį vainikavo „Kaunas Photo Naktis“ – fotografijų projekcijos po atviru dangumi. Kauno pilies amfiteatre, didelio formato ekrane po atviru dangumi, pristatyti festivalio programos autorių darbai, kurių svari dalis – Lenkijos fotografija. Didžiausia, Lenkijos fotografiją vandens tematikoje apibendrinanti paroda bus atidaryta rugsėjo 19 d., antradienį, 17 val., „POST“ galerijoje, Laisvės al. 51A. Parodoje lankytojai susipažins su šių fotomenininkų darbais: Tymon Markowski (Bydgoščius) „Brda“, Filip Ćwik (Varšuva) „Skęstanti pramonė“, Krzysztof Racoń (Krokuva) “Išnykstantys ežerai”, Dorota Dawidowicz (Varšuva), „Atsipalaiduok“, Adam Wilkoszarski (Poznanė) „Pasibaigus sezonui“. Be naujai atsidarančių „Kaunas Photo“ parodų, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, M. Žilinsko dailės galerijoje vis dar veikia įžanginė festivalio paroda „Pliažo sezonas“, kurioje vienas iš eksponuojamų darbų autorių – Krzysztof Racoń (Krokuva) „Zakžovekas”. Rugpjūčio pab. – rugsėjo pr., „Kaunas Photo“ kvietimu į Kauną, trijų savaičių meninei rezidencijai atlikti, atvyksta lenkų fotomenininkė Dorota Dawidowicz (Varšuva). Ji kurs naują darbų seriją apie Kauno miesto vandens telkinius. „Kaunas Photo“ festivalio atidarymo renginiuose rugsėjo 1-3 d. lankėsi Portfolio peržiūrų, vyksiančių rugsėjo 4-5 d., ekspertai: Grzegorz Jarmocewicz (Balstogė), InterPhoto festivalio vadovas, Adrian Wykrota ir Michał Sita (Poznanė), Pix.House galerijos kuratoriai.

Lenkijos fotografijos „Kaunas Photo“ programos bendraorganizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje ir Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje.

25 rugsėjo

Paroda Liudvikas Zamenhofas – esparanto kalbos kūrėjas

??????????????????????????????????????????????????

Paroda Liudvikas Zamenhofas – esparanto kalbos kūrėjas

Rugsėjo 25 d. – spalio 31 d. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, Kaunas)
Parodos atidarymas: rugsėjo 25 d., 17 val. 

Lenkijos institutas Vilniuje kartu su Lietuvos esperantininkų sąjunga nuoširdžiai kviečia į parodos, skirtos 100-osioms esperanto kalbos kūrėjo Liudviko Zamenhofo mirties metinėms, atidarymą. 2017-uosius UNESCO paskelbė Liudviko Zamenhofo metais. 2014 metais Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija esperanto kalbą įtraukė į nacionalinį nematerialiojo kultūros paveldo sąrašą. Esperanto kalbos kūrėją siejo tamprūs ryšiai su Lietuva. Lenkijos instituto Vilniuje pagal Lenkijos užsienio reikalų ministerijos užsakymą parengta paroda pristato Liudviką Zamenhofą, jo šeimą, gyvenimą, garsiausios dirbtinės kalbos gimimą ir nuolat augantį jos populiarumą. Taip pat supažindina su pasaulinės literatūros pavyzdžiais esperanto kalba, iškiliausiais esperantininkais ir skatina mokytis esperanto kalbos.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, Lietuvos esperantininkų sąjunga, Kauno apskrities viešoji biblioteka

DĖMESIO!
Eksponuojamą Vilniuje (iki šių metu rugsėjo 19 d.) parodą „Liudvikas Zamenhofas – esparanto kalbos kūrėjas” papildys esparanto kalbos dirbtuves pradedantiesiems, kurios vyks Lietuvos nacionalinėje UNESCO galerijoje, Šv. Jono g. 11, Vilniuje ketvirtadienį, rugsėjo 7 d.
Rugsėjo 7 d. 12 val., dirbtuves ves esperantistė Aida Čižikaitė
Rugsėjo 7 d. 17.30 val., dirbtuves ves esperantistė Inita Tamošiūnienė
Dalyvavimas dirbtuvėse nemokamas. Reikalinga išankstinė registracija: anna.pilarczyk@instytutpolski.org
Dalyvių skaičius ribotas!

26 rugsėjo

Tarptautinė paroda „LIETUVOS KRIKŠTAS. Wojciecho Gersono paveikslas“

CHRZEST_LITWY_GERSON_WARSZAWA_GALERIA_PORCZYNSKICH_fot_mazas

Tarptautinė paroda „LIETUVOS KRIKŠTAS. Wojciecho Gersono paveikslas“

Rugsėjo 26 d. – gruodžio 10 d., Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai,  (Katedros a. 4, Vilnius)
Parodos atidarymas: rugsėjo 26 d., 18 val.

Tai vieno įspūdingo ir turiningo eksponato paroda. Šis eksponatas – žymaus lenkų akademinės realistinės dailės kūrėjo Wojciecho Gersono (1831–1901) paveikslas „Lietuvos krikštas“ (1889 m.), sukurtas Lietuvos krikšto 500 metų sukakčiai. Kūrinys išsiskiria savo monumentaliais matmenimis (bemaž 4 x 7 m) bei reta monochromine tapyba, kompozicijos kompleksiškumu, vaizduojamų scenų ir personažų gausa, simboliniais ikonografiniais akcentais, istoriniais siužetais ir jų interpretacijomis. Šimtą metų paveikslas buvo laikomas dingusiu, todėl jis nėra plačiau žinomas, nėra pakankamai įvestas į kultūrinę bei mokslinę apyvartą, reikalauja specialaus dėmesio bei įdėmesnių studijų. Todėl Valdovų rūmuose vykstanti paroda yra puiki proga pristatyti šį kūrinį. Paskutinį kartą parodoje paveikslas rodytas 1890 m. Los Andžele (JAV). Prieš keletą metų atrastas ir sugrąžintas į Lenkiją kūrinys nuolat rodomas Jono Pauliaus II kolekcijos muziejuje Varšuvoje (Lenkija). Tad oficialioje parodoje Vilniuje specialiai tam restauruotas paveikslas rodomas po daugiau nei 120 metų pertraukos. W. Gersono paveikslas „Lietuvos krikštas“ yra viena iš svarbių meninių Lietuvos krikščionėjimo ir europėjimo istorinių vizualizacijų. Kompozicijos centre – Nukryžiuotojo ant kryžiaus figūra ir greta stovintis bei rankas iškėlęs Lietuvos krikštytojas Jogaila. Aplink valdovą susirinkę Lietuvos ir Lenkijos didikai, bajorai, dvasininkai, tolumoje – krikštijami lietuviai. Svarbiausiu kūrinio temos šaltiniu dailininkui buvo kronikininko Jano Dlugošo (Długosz) informacija. Lietuvos krikšto 630 metų sukakties proga rengiama paroda siekiama prisiminti vieną esmingiausių Lietuvos istorijos įvykių – 1387 metų katalikišką krikštą, įvedusį Lietuvą į Dievo tautų tarpą ir į lotyniškojo Vakarų pasaulio civilizacinę erdvę, lėmusį Lietuvos valstybės ir kultūros raidos europinį kontekstą. Šis Lietuvos apsisprendimas turi ir šiandien aiškiai matomus gyvo tikėjimo, europinės meninės, kultūrinės, politinės, mentalinės tradicijos ženklus – Gotikos, Renesanso, Baroko paveldą, sakralinės dailės klodus, demokratijos idėjas, žmogaus teisių ir laisvių sampratą bei kitas laisvojo pasaulio vertybes.
Įėjimas į parodos atidarymą su kvietimais.

Parodos organizatoriai: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Jono Pauliaus II kolekcijos muziejus (Varšuva); partneriai: Lietuvos Respublikos ambasada Lenkijos Respublikoje, Lenkijos institutas Vilniuje 

Parodos globėjai:
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas prof. dr. Viktoras Pranckietis
Lenkijos Respublikos Seimo maršalka Marek Kuchciński
Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis
Vilniaus Arkivyskupas Metropolitas dr. Gintaras Grušas
Varšuvos Arkivyskupas Metropolitas Kardinolas dr. Kazimierz Nycz