14 vasario

Su meile Paliesiaus dvarui: Viola Brzezińska (vokalas, Lenkija)

paliesiaus

Koncertas „Su meile Paliesiaus dvarui: Viola Brzezińska“ (vokalas, Lenkija)
2020 m. vasario 14 d. 19 val., Paliesiaus dvaras (Dvaro g. 7, Paliesiaus kaimas Mielagėnų seniūnija, Ignalinos rajonas)

Meilės dieną Paliesiaus dvare lankysis ypatinga viešnia dainininkė Viola Brzezińska – paskutinio Paliesiaus dvarininko Raimundo Brzezińskio palikuonė. Šios Lenkijoje itin žinomos atlikėjos pasirodymas Paliesiaus dvare simboliškai apjungs praeities istorijas su dabartimi ir sušildys PASAGOS akustiką jausmingomis melodijomis.
Dar būdama maža mergaitė Viola Brzezińska dainuodavo visur – jos scena tapdavo žaidimų aikštelės, mokyklos lenta, ligoninės palata, bažnyčia… Pradinėje muzikos mokykloje ji išmoko groti violončele ir fleita. Taip pat lankė vidurinę muzikos mokyklą Varšuvoje. Būdama 17 metų Viola mokėsi vokalo paslapčių ir tobulino savo muzikinius įgūdžius pas vieną populiariausių vokalo mokytojų Lenkijoje Elżbieta Zapendowska.
Pirmą kartą į didžiąją sceną žengė televizijos talentų šou „Szansa na sukces“ (liet. vert. Sėkmės tikimybė), kur jos puikus pasirodymas laimėjo pirmąją vietą. 1995 m. Viola laimėjo pirmąją vietą Nacionalinėje lenkų dainų šventėje Opolėje ir kartu su Edyta Geppert ir kitais jaunais atlikėjais išvyko į Izraelį įrašyti dainų, kurias per Kalėdas transliavo Lenkijos televizija. Tais pačiais metais Viola buvo pakviesta atstovauti Lenkiją Eurovizijos dainų festivalyje.
2001 m. Viola buvo apdovanota didžiuoju prizu jaunųjų talentų festivalyje Rawa Mazowieckoje. Tais pačiais metais jai atiteko vieno geriausio lenkų džiazo meistrų Jan Ptaszyn Wróblewski garbingas paminėjimas džiazo konkurse Lodzėje. Violos balsas skamba tokių filmų garso takeliuose kaip „Spona“, „Amok“, „Towar“, „Haris Poteris“, „Rožinė pantera“. Ji bendradarbiavo su Robert Janson įrašant jo solo albumą pavadinimu „Trzeci wymiar“.
2000 m. Viola tapo Saruel soliste. Jie kartu įrašė keletą albumų ir koncertavo įvairiose Lenkijos vietose, taip pat Italijoje, Portugalijoje ir Vokietijoje. Taip pat Viola bendradarbiavo su Marcin Pospieszalski, Justyna Steczkowska, Chris de Burgh, David Mac Donald.
2008 m. gegužės mėn. buvo išleistas pirmasis jos solinis albumas „Przystań“. Tų pačių metų birželį ji įrašė muzikinį vaizdo klipą dainai „Druga po Bogu“.
Viola koncertuoja visoje Europoje (daugiausia Prancūzijoje, Vokietijoje, Lietuvoje, Vengrijoje, Italijoje), taip pat Kanadoje ir JAV. Ji yra labai patyrusi vokalo mokytoja ir dažnai kviečiama į vokalo dirbtuves įvairioms žmonių grupėms. Du jos mokiniai laimėjo prizines vietas reikšminguose Lenkijos vaikų dainų festivaliuose.

KONCERTO PROGRAMA:

Viola Brzezińska, Robert Janson – Lukewarm Heart
Edward Heyman, Victor Young – When I Fall In Love
John Lennon, Paul McCartney – All You Need Is Love
Shania Twain, Robert Lange – From This Moment On
Viola Brzezińska, Paulina Pytlarz, Michał Maliszewski – Drugie Skrzydło
Viola Brzezińska, Igor Kwiatkowski – Motyl
Per Gessle, Mats Persson – Listen To Your Heart
Bryan Adams, Robert Lange – Please Forgive Me
Albert Hammond, Carole Bayer Sager – When I Need You
Jacek Cygan, Lidia Pospieszalska – Widzieć Więcej
Barry Gibb, Robin Gibb – Woman In Love
Linda Thompson, David Foster – I Have Nothing
James Horner, Will Jennings – My Heart Will Go On

Bilietus platina: „Bilietai.lt“

Organizatorius: Paliesiaus dvaras; partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

20 vasario

Leidinio „Kunigaikštienė Marija Oginskienė. Mano prisiminimai“ sutiktuvės

MO_pristatymas

Vasario 20 d. (ketvirtadienį) 17 val. maloniai kviečiame į naujo Poznanės Račynskių bibliotekos (Lenkija) leidinio „Kunigaikštienė Marija Oginskienė. Mano prisiminimai“ sutiktuves.

Dalyvaus leidinio rengėjas, įvado ir komentarų autorius, habil. dr. Ryszard Nowicki (Bydgoščės Kazimiero Didžiojo universitetas), Agnieszka Łuczak (Poznanės Račynskių biblioteka), Paweł Krupka (Lenkijos instituto Vilniuje vadovas).

Prisiminimų autorė grafaitė Marija Teresa Kaspara Skuževska (1857–1945), vėliau kunigaikštienė Oginskienė – Plungės dvaro savininko kunigaikščio Mykolo Mikalojaus Severino Marko Oginskio (1849–1902) žmona, buvo kilusi iš vakarinės Lenkijos dalies. Užaugo ir vaikystę praleido šeimos dvare Černejeve, netoli Gniezno, kur 1976 m. įvyko Marijos ir  kunigaikščio Mykolo Oginskio (1849–1902) vestuvės.
Sutuoktinių pora apsigyveno Žemaitijoje. Netrukus šeimos rezidencija tapo išpuoštas ir išpuoselėtas Plungės dvaras, pagarsėjęs kruopščiai kurtomis kultūros, meno tradicijomis, socialinėmis naujovėmis.
Gyvenimo saulėlydį kunigaikštienė praleido ne Plungėje. Laikmečių pervartos ir karo įvykiai didikę sugrąžino į gimtuosius kraštus, kur paskutiniaisiais gyvenimo metais ji ir užrašė savo prisiminimus. Deja, realizuoti visą sumanymą nespėjo.
Kunigaikštienės Marijos Oginskienės atsiminimų suradimas ir paskelbimas – svarbus įvykis ne tik Plungei. Žemaitijos dvarų ir Lietuvos didikų istorija bus papildyta gyvais liudijimais apie to meto aristokratijos gyvenimą ir kasdienybę, nušviečiančiais ne tik pačios Marijos Oginskienės, bet ir jos amžininkų biografijas, devynioliktojo šimtmečio pabaigos Žemaitijos dvarų aplinką.

Originalia lenkų kalba išleisti priminimai kol kas mūsų skaitytojams nebus lengvai  prieinami, tačiau Plungės muziejininkai viliasi, kad netrukus juos galėsime skaityti ir lietuvių kalba.

Organizatoriai: Žemaičių dailės muziejus ir Poznanės Raczyńskių biblioteka; partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

22 vasario

Susitikimai su lenkiška knyga Vilniaus knygų mugėje 2020

cover-sowa-2

Susitikimai su lenkiška knyga Vilniaus knygų mugėje 2020

Vasario 22 d., Parodų centras LITEXPO (Laisvės pr. 5, Vilnius)
11.00 val., 5.3 salė – pokalbis „Stasio Eidrigevičiaus plakatai Lietuvai ir pasauliui“

Dalyvauja: Stasys Eidrigevičius (šiuolaikinis lietuvių ir lenkų dailininkas, plakatistas, grafikas), Juozas Galkus (lietuvių grafikas, plakatistas), Mariusz Knorowski (Plakatų muziejaus Vilanove kuratorius). Susitikimą ves  dr. Jūratė Čerškutė (literatūros tyrinėtoja ir kritikė).

Stasys Eidrigevičius  – Lietuvoje ir pasaulyje žinomas dailininkas. Nuo 1980 m. gyvena ir kuria Varšuvoje. Menininkas dirba įvairiose meno srityse: projektuoja plakatus, iliustruoja knygas, tapo paveikslus, kuria scenografijas, fotografuoja.  Daugelio tarptautinių konkursų apdovanojamų laureatas.
Pretekstas kalbėti apie Stasio Eidrigevičiaus plakato meną – šių metų meninis sieninis kalendorius išleistas leidyklos „Apostrofa“. 2020 metų kalendoriuje pristatomas visame pasaulyje garsus Stasio plakato menas. Kalendorius paskatins pokalbį apie Stasio plakatus, kurių savo kolekcijose turi svarbiausi pasaulio muziejai, beveik visus yra sukaupęs Plakatų muziejus Vilanove (Lenkija), didžiulę kolekciją Stasys yra padovanojęs Lietuvos nacionaliniam muziejui. Nemažai plakatų yra skirta literatūros kūriniams, teatrui, muzikos festivaliams, garsiems kūrėjams, bene dešimtmetį Stasio plakatas kvietė į Varšuvos knygų mugę.
Susitikimas vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su sinchroniniu vertimu.

Organizatoriai: leidykla „Apostrofa“, Stasio Eidrigevičiaus menų centras, Lenkijos institutas Vilniuje.

14.00 val., Rašytojų kampas –  Birutės Jonuškaitės knygos „Laikas ir Likimai. Susitikimai su lietuvių ir lenkų kūrėjais“ pristatymas

Dalyvauja: Birutė Jonuškaitė (autorė), Irena Balčiūnienė (anglų literatūros vertėja), Carmen Caro Dugo (ispanų literatūros vertėja),  Marcin Łapczyński (buvęs Lenkijos instituto Vilniuje direktorius). Susitikimą ves Donatas Puslys (publicistas, žurnalistas).

Birutė Jonuškaitė – viena garsiausių šiuolaikinių lietuvių rašytojų. Septynių apsakymų rinkinių, šešių romanų, daugybės esė ir literatūros eskizų bei eilėraščių rinkinių, parašytų lietuvių ir lenkų kalbomis, autorė. Tiek jos biografija, tiek kūryba artimai susijusios su Lenkija.
Knygoje publikuojami pokalbiai su gerai žinomais lietuvių ir lenkų kūrėjais, kultūros bei meno asmenybėmis. Pokalbiuose skamba autentiškas skirtingų kartų, skirtingas gyvenimo ir kūrybos patirtis turinčių žmonių balsas, išryškėja santykis su savimi, artimais ir juos supančiu pasauliu. Kalbintieji apmąsto kiekvienam žmogui svarbius gyvenimo prasmės, laikinumo, lemties klausimus.
Susitikimas vyks lietuvių kalba.

Organizatoriai: Leidykla „Homo liber“, Lenkijos institutas Vilniuje.

15.00 val., salė 5.3 – Iwonos Chmielewskos kūrybos ir Lenkijos žydų istorijos muziejaus POLIN pristatymas: „Žydų paveldas paveikslėlių knygose: Karaliaus Motiejuko karalystė (pagal Januszą Korczaką)“

Dalyvauja: Iwona Chmielewska (dailininkė, paveikslėlių knygų kūrėja), Anna Czerwińska (Lenkijos žydų istorijos muziejus POLIN). Susitikimą ves Sigutė Chlebinskaitė (grafikė, iliustratorė).

Iwona Chmielewska – knygų vaikams ir suaugusiesiems kūrėja. Jos knygos leidžiamos Japonijoje, Kinijoje, Meksikoje, Taivane, Portugalijoje, Ispanijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir kt. Bene plačiausiai autorė žinoma Pietų Korėjoje, kur klesti paveikslėlių knygų rinka. Menininkė yra pelniusi ne vieną prestižinį apdovanojimą, svarbiausi iš jų: Auksinis obuolys Bratislavos iliustracijų bienalėje, iliustruotojų „Oskaru“ vadinamas „Bologna Ragazzi Award“ Tarptautinėje Bolonijos vaikų knygų mugėje. Šiuo metu nominuota prestižiniai Hanso Christiano Anderseno premijai (Hans Christian Andersen Award), dažnai vadinama „mažuoju Nobeliu“!
Anna Czerwińska – meno istorikė, Lenkijos muziejaus POLIN atstovė, parodos mažiems ir dideliems „Karaliaus Motiejuko Lenkijoje. 100-osios nepriklausomybės atgavimo metinės“ kuratorė.   Švietimo programų, leidinių, mokymo scenarijų ir kursų autorė. Savo darbe ieško naujų sprendimų, skirtų padėti mažiesiems keliauti per tūkstantį metų trunkančią Lenkijos žydų istoriją.
Susitikimas vyks lenkų ir lietuvių kalbomis su sinchroniniu vertimu.

Dėmesio!
Vasario 20 d. 15 val. ir vasario 22 d. 17.30 val. 4 salėje su skaitytojais bendrauja ir autografus dalija dail. Iwona Chmielewska.
Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos žydų istorijos muziejus POLIN, leidykla „Wolno“, Knygų šalis.

18 val.,  salė 5.2 – Tadeuszo Konwickio knygos „Meilės įvykių kronika“ pristatymas

Dalyvauja: Maria Konwicka (rašytoja, aktorė, knygos autoriaus duktė), Mindaugas Kvietkauskas (LR kultūros ministras), Darius Kuolys (kultūros istorijos tyrinėtojas, visuomenės veikėjas). Susitikimą ves Donatas Puslys (publicistas, žurnalistas).

Tadeusz Konwicki (g. 1926 m. Naujojoje Vilnioje šalia Vilniaus) – vienas svarbiausių Lenkijos pokario kultūros kūrėjų, žymus rašytojas ir filmų režisierius. Romanų „Lenkų kompleksas“ (Kompleks polski), „Mažoji apokalipsė“ (Mała apokalipsa), „Raistai“ (Rojsty) ir kitų kūrinių autorius. Filmų „Paskutinė vasaros diena“ (Ostatni dzień lata), „Salto”, „Isos slėnis“ (Dolina Issy), „Lava“ (Lawa) režisierius.
Romanas „Meilės įvykių kronika“ – tai Vilniaus istorijos dalis. Vilniuje gimusio ir užaugusio rašytojo Tadeuszo Konwickio romanas – jautri jaunuolių meilės istorija artėjančių negandų fone 1939 m. Nostalgiškas, nors ir nepraradęs pikantiškumo ir humoro, romanas yra žymaus rašytojo sugrįžimas į savo jaunystės kraštą, bet kartu taip pat yra socialinis bei moralinis tam tikros eros pabaigos portretas.
Susitikimas vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su vertimu.

Organizatoriai: Leidykla „Odilė“, Lenkijos institutas Vilniuje.

Dėmesio!
Vasario 21 d. 18.30 val. Knygos kino salėje vyks filmo „Meilės įvykių kronika“ (rež. Andrzej Wajda, 1985 m., 114 min.) projekcija.
Filmą pristatys  dr. Teresa Dalecka (Vilniaus universitetas). Filmas lenkų kalba su lietuviškais subtitrais.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos kultūros institutas.

Vasario 20-23 d., 4 salėje,  Kūrybinėje studijoje vaikams „Ir tu gali sukurti knygą“
Iwonos Chmielewskos knygų paroda „Karaliaus Motiejuko karalystė“
Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, leidykla „Wolno”, Knygų šalis.

Įėjimas į renginius nemokamas su  įėjimo bilietu į Vilniaus knygų mugę.

26 vasario

Sovietologijos pradžia: Rytų Europos mokslo tiriamasis institutas Vilniuje

Seminarium-naukowe

Tarptautinė mokslinė konferencija „Sovietologijos pradžia: Rytų Europos mokslo tiriamasis institutas Vilniuje (1930 – 1939), idėjos – žmonės – palikimas“, 90-mečio įkūrimo proga
Vasario 26 d., 13 val., Lenkijos Respublikos ambasada  (Šv. Jono g. 3, Vilnius)
Vasario 27 d., 9 val., Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka (Žygimantų g. 1,  Vilnius)

Konferencijos globėjai: Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis ir Lenkijos Respublikos Ministras Pirmininkas Mateusz Morawiecki

Rytų Europos mokslinių tyrimų institutas (lenk. Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej) − rytų kraštų ir sovietologijos tyrimų centras, veikęs Vilniuje 1930–1939 m. kaip Stepono Batoro universiteto padalinys, tačiau turėjęs autonomiją ir savarankiškumą. Prie šio instituto veikė ir privati Politikos mokslų mokykla (lenk. Szkoła Nauk Politycznych w Wilnie). Institutas buvo įsikūręs Vrublevskių bibliotekoje, dabartiniuose LMB rūmuose.

Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės institutas, Varšuvos universiteto Rytų Europos centras, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Lenkijos Respublikos ambasada ir Lenkijos institutas kviečia į tarptautinę mokslinę konferenciją „Sovietologijos pradžia: Rytų Europos mokslo tiriamasis institutas Vilniuje (1930 – 1939), idėjos – žmonės – palikimas (90-mečio įkūrimo proga)“. Konferencijoje dalyvaus žymūs Lietuvos ir Lenkijos tyrinėtojai: Tadeusz Bujnicki (Jogailaičių universitetas Krokuvoje), Adam Eberhardt (Rytų studijų centras Varšuvoje), Marek Kornat (Lenkijos mokslų akademijos Lenkijos istorijos institutas), Šarūnas Liekis (Vytauto Didžiojo universitetas), Danuta Malicka (Vroclavo universitetas), Jan Malicki (Varšuvos universiteto Rytų Europos studijų centras), Rimantas Miknys (Lietuvos istorijos institutas), Tomas Venclova (Lietuvos poetas, publicistas, vertėjas) ir Leszek Zasztowt (Varšuvos universitetas).
Vasario 26 d. 13.00 val., Lenkijos Respublikos ambasadoje prasidės pirmasis posėdis.  Įvadinį pranešimą „Lenkija sovietų atžvilgiu 1918 – 1939 m.“ skaitys žinomas lenkų istorikas ir politologas prof. Wojciech Materski (Lenkijos mokslų akademijos Politikos mokslų institutas). Vėliau vyks diskusija lenkų ir lietuvių kalbomis su sinchroniniu vertimu, kurios tema – „Sovietologijos pradžia, jos raida, dabartinė būklė ir perspektyvos“

Pirmos konferencijos dienos dalyviams būtina išankstinė registracija. Ji vyks iki vasario 20 d., elektroniniu adresu tomasz.blaszczak@vdu.lt, siunčiant  vardą, pavardę ir atstovaujamos institucijos pavadinimą. Prieš įeinant į Ambasados pastatą, svarbu pateikti asmens tapatybės dokumentą. Be asmens tapatybės dokumento nebus galimybės patekti į diplomatinę atstovybę.  Pastaba: vietų skaičius – ribotas!

Vasario 27 d., konferencija persikels į simbolinę vietą – Vrublevskių Lietuvos mokslų akademijos biblioteką (Žygimantų g. 1), kur tarpukaryje veikė Rytų Europos mokslo tiriamasis institutas ir Politikos mokslų mokykla. Renginio pradžia – 9.00 val.

Įėjimas laisvas.

Pranešimai bus skaitomi lietuvių ir lenkų kalbomis, be sinchroninio vertimo. Konferencijos pranešimai bus išversti raštu ir popieriniu pavidalu išdalinti konferencijos dalyviams.

Organizatoriai: Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės institutas, Varšuvos universiteto Rytų Europos centras, Lenkijos Respublikos ambasada ir Lenkijos institutas, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka
Konferencijos remėjas: Orlen Lietuva

3 kovo

Pianisto Karolio Radziwonowicziaus (Lenkija) koncertas

Chopin-210

Pianisto Karolio Radziwonowicziaus (Lenkija) koncertas, skirtas 210-osioms Fryderyko Chopino gimimo metinėms
2020 m. kovo 3 d. 19.00 val., White Piano Hall (Kėdainių g. 8, Vilnius)

Karol Radziwonowicz – plataus profilio pianistas, baigęs mokslus Lenkijoje ir JAV. Skambinti fortepijonu pradėjo mokytis pas tėvą Henryką Radziwonowiczių, vėliau tęsė mokslus pas Aleksandrą Sosnowską ir Barbarą Muszyńską. Gavęs Fulbright fondo stipendiją, toliau tobulinosi Blumingtono (JAV) Indiana University School of Music, vadovaujamas garsaus pianisto, pedagogo Georgy Seboko.
Radziwonowicz aktyviai koncertuoja su garsiais simfoniniais orkestrais bei rengia rečitalius Lenkijoje ir užsienyje. Keli iš reikšmingiausių koncertų paties atlikėjo vertinimu: G. Gerschwino „Žydrosios rapsodijos“ atlikimas Amsterdamo Concertgebouw Didžiojoje salėje (2006 m. gegužė), Šveicarijos Societe des Concerts de Friburgh koncertinio sezono atidarymas P. Čaikovskio Koncertas b-moll (2005 m. spalis), F. Chopino koncertas Festspielehause Zalcburge (2003 gegužė, Austrija), W. A. Mocarto koncertas Berlyno filharmonijoje (2003 m. spalis), I. J. Paderewskio Lenkiškoji fantazija Niujorko Carnegie Hall (2001 m. lapkričio 4 d.). Atlikėjas dalyvauja tarptautiniuose muzikos festivaliuose Paryžiuje, Maskvoje, Varšuvoje, Duszniki Zdrój, Kvebeke, Prahoje, San Franciske, Berlyne, Zalcburge, Tokijuje, Milane, Peskaroje, – jo koncertinės kelionės veda į visus žemynus. Pianistui nesvetima ir pedagoginė veikla. Jis kviečiamas vesti meistriškumo kursus Tokijo, San Francisko, San Chosė, Liublianos aukštosiose muzikos mokyklose, taip pat Lenkijoje: Krokuvoje, Vroclave. Su malonumu dalyvauja Lenkijos ir tarptautinių pianistų konkursų žiuri komisijose. Karol Radziwonowicz – vienintelis pianistas pasaulyje, įrašęs visus Ignacio Jano Paderewskio kūrinius fortepijonui (už juos pelnė Prancūzijos apdovanojimą „Diapason D’Or“), taip pat visus Fryderyko Chopino kūrinius fortepijonui ir orkestrui (kamerinę versiją) su styginių kvintetu „I Solisti di Varsavia“, vadovaujamu Tomaszo Radziwonowicziaus (už šiuos įrašus 1998 m. nominuotas muzikos apdovanojimui Fryderyk). Plačiame pianisto repertuare – ne tik Europos fortepijono klasikos kūriniai, bet ir rečiau koncertuose skambanti Szymanowskio, Prokofjevo, Skriabino, Bartóko ar Gershwino muzika.
Įėjimas su kvietimais.

Organizatoriai:
Lenkijos institutas Vilniuje
Lenkijos Respublikos ambasada

6 kovo

Agnieszkos Holland filmo „Ponas Džounsas“ peržiūros Vilniuje ir Panevėžyje

Mr JONES fot Robert Palka

Agnieszkos Holland filmo „Ponas Džounsas“ peržiūros Vilniuje ir Panevėžyje

2019, Lenkija, Didžioji Britanija, Ukraina, istorinis trileris, 119 min. Filmas anglų kalba su lenkiškais ir lietuviškais titrais.

Jaunas žurnalistas Garethas Jonesas išgarsėjo išspausdinęs interviu su Hitleriu, šiam atėjus į valdžią 1933 metais. Ambicingasis velsietis nusprendžia parengti reportažą apie staigų SSSR modernizacijos šuolį ir išvyksta į Maskvą gauti interviu su Stalinu. Čia susipažįsta su vietine žurnaliste Ada Brooks, iš kurios sužino, kad tiesa apie Stalino režimą yra slepiama sovietų cenzūros. Jonsas išvyksta į Ukrainą ir tampa Holodomoro tragedijos liudininku. Grįžęs į Londoną, jis išspausdina straipsnį, kuriame papasakoja apie tenykštį paties patirtą siaubą. Tačiau straipsnio autentiškumą suskumba paneigti kremliaus įtakoje esantys vakarų žurnalistai. Nepaisydamas pavojaus gyvybei, Garethas toliau atkakliai kovoja už tiesą. Filmas 2019 m. dalyvavo tarptautinio Berlyno kino festivalio konkursinėje programoje.

kovo 6 d. 16:30 kc Pasaka
Filmo seansą pristatys žurnalistas, kultūrininkas Rytis Zemkauskas. Filmo peržiūra  – tarptautinės konferencijos „Neužgijusios praeities žaizdos: pasekmės ir įveikos būdai“ programos dalis. Konferenciją kovo 5-6 dienomis Lietuvos valdovų rūmuose organizuoja Užsienio reikalų ministerija, bendradarbiaudama su Vytauto Didžiojo Universiteto Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centru, Vilniaus universiteto Psichologijos institutu ir kitais partneriais. Filmo seansą pristato Lenkijos institutas Vilniuje.

Seansas skirtas konferencijos dalyviams. Registracija į konferenciją: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdJEECYHx0hfHtBLbnn_M3F4J7xUeDvcJE-bWfN473–la30w/viewform

Kovo 6 d. 18:30 kc Pasaka
Moterų filmų festivalio  „Šeršėliafam“ programoje.
Daugiau informacijos ir bilietai: https://bilietai.kinopasaka.lt/websales/show/541605/

Kovo 6 d. 21:30 kc Garsas, Panevėžys
XVI tarptautinio filmų festivalio „Europos kinas ir dieną, ir naktį“ programoje.
Daugiau informacijos ir bilietai: https://www.garsas.lt/filmas/ekdn-2020-ponas-dzounsas/

13 kovo

Atšaukiami LI renginiai

korona

Reaguodamas į koronaviruso (COVID-19) plitimą  visame pasaulyje, Lenkijos institutas Vilniuje saugumo sumetimais atšaukia visus renginius, planuotus iki š.m. kovo pabaigos. Taip pat informuojame, kad Lenkijos instituto biblioteka neveiks bent iki kovo pabaigos (apie atidarymą pranešime).

18 kovo

PROJEKTAS ATŠAUKTAS – Filmo „Gimę kardui” peržiūra

szabla

PROJEKTAS ATŠAUKTAS

Filmo „Gimę kardui” peržiūra

Kovo 18 val., 17.30 val., Lenkijos kultūros namai Vilniuje (Naugarduko g. 76)

Paweło Delągo dokumentinė juosta su vaidybiniais elementais „Gimę kardui“ yra sukurta „Polska Sztuka Krzyżowa” draugijos, Januszo, Bartoszo ir Krzysztofo Sieniawskių  bei  „Leydo Film“ iniciatyva. Filmas yra apie lenkiško kardo tradicijų raidą bei jo įtaką Abiejų Tautų Respublikos istorijai ir kultūrai. Filmas yra padalintas į dvi persipinančias dalis. Pagrindinė filmo ašis yra orientuota į jauno XVII a. bajoro auklėjimą. Vaidybiniai fragmentai papildomi ekspertų teiginiais  – kalbininkų bei istorikų. Tai pasakojimas apie garbę, drąsą ir kovą…
Po seanso vyks susitikimas su filmo kūrėjais Januszu ir Bartoszu Sieniawskiais.
Filmas lenkų kalba. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Draugija „Polska sztuka krzyżowa”, Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkų kultūros namai Vilniuje

19 kovo

PROJEKTAS ATŠAUKTAS – Lenkų filmai festivalyje KINO PAVASARIS

Nowy-film

PROJEKTAS ATŠAUKTAS. FILMAI BUS RODOMI INTERNETE.

Lenkų filmai festivalyje KINO PAVASARIS

Kovo 19 d. – balandžio 2 d.

Tradiciškai tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ programoje ir šiemet laukia itin daug lenkiškų akcentų. Bendradarbiaujant su Lenkijos institutu, „Kino pavasario“ žiūrovai galės pamatyti naujausius ir verčiausius dėmesio lenkų kino kūrėjų pilnametražius filmus: Jano Komasos „Kristaus kūnas“, Bartoszo Kruhliko „Supernova“ ir kt., koprodukcijas: Martino Smatanos „The kite“, Carloso Casas „Cemetery“  bei lenkiškas trumpametražes juostas: Barbaros Rupik  „The little soul“, Helenos Oborskos „Įkandimai“. Dalyvavimą festivalyje jau patvirtino “Supernovos” režisierius Bartosz Kruhlik. Tikslus svečių sąrašas ir filmų programa: www.kinopavasaris.lt

Organizatoriai: „Kino pavasaris”, Lenkijos institutas Vilniuje

24 kovo

PROJEKTAS ATŠAUKTAS – Lenkų tautos ir lenkų piligrimystės knygos

Księgi Narodu Polskiego i Pielgrzymstwa Polskiego

PROJEKTAS ATŠAUKTAS

Lenkų tautos ir lenkų piligrimystės knygos

Kovo 24 d. 16 val. Vilniaus universiteto bibliotekos Adomo Mickevičiaus muziejus (Bernardinų g. 11, Vilnius)

„Lenkų tautos ir lenkų piligrimystės knygos“ – tai vėlyvosios Adomo Mickevičiaus kūrybos palikimas, palikęs gana ryškų pėdsaką intelektualiniame ano meto gyvenime, tačiau mūsų laikais nei Lenkijoje, nei už jos ribų  nėra toks populiarus kaip „Vėlinės“ ar „Ponas Tadas“. Vis dėlto pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje pasirodė jau du skirtingi kūrinio vertimai. Adomo Mickevičiaus muziejaus Filaretų salėje literatūriniuose debatuose abu  veikalo vertėjai – Edward Piórko ir Žilvinas Morkūnas bei literatūros istorikė Irena Fedorowicz ir vertėja Irena Aleksaitė pristatys naują požiūrį į primirštą Meistro kūrinį.
Susitikimas lietuvių kalba. Įėjimas laisvas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje ir Vilniaus universiteto Polonistikos centras; partneris: Vilniaus universiteto bibliotekos Adomo Mickevičiaus muziejus