14 rugsėjo

Krzysztofo Hejke paroda „Paskutiniai mano sutikti Europos dreviniai bitininkai”

BARTNICY PLAKAT PL

Krzysztofo Hejke paroda „Paskutiniai mano sutikti Europos dreviniai bitininkai”

Parodos atidarymas: rugsėjo 14 d., 18 val., Vilniaus Bernardinų sodas 

Parodoje nepaprastai įdomiai ir įtaigiai pasakojama apie nykstančią Lenkijos, Lietuvos ir Baltarusijos žemių tradiciją bei apie seniausią bitininkystės rūšį – drevinę bitininkystę, kuomet bitės buvo laikomos išskaptuotose medžių drevėse. Ekspoziciją sudaro didelio formato Krzysztofo Hejke darytos fotografijos ir autentiški bitininkavimo reikmenys. Parodą papildys drevinės bitininkystės praktinė demonstracija ir dirbtuvės. Projekto idėja – išsaugoti atmintį apie paskutinius tradicinės bitininkystės entuziastus bei parodyti jaunųjų jų pasekėjų veiklą, populiarinant vadinamąją neodrevinę bitininkystę ir paskutiniu metu madingą miesto bitininkystę.
Prof. Krzysztof Hejke  – vertinamas lenkų fotografas, operatorius, Lodzės kino mokyklos dėstytojas, keliautojas, kelionių į kalnus dokumentininkas. Savo darbus yra eksponavęs per 140 asmeninių parodų Lenkijoje ir už jos ribų. Pastaruosius keliolika metų keliavo po Vidurio ir Rytų Europą, rinkdamas informaciją ir fotografuodamas drevinės bitininkystės entuziastus, gyvenančius Lenkijoje, Lietuvoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje.
Paroda veiks Bernardinų sode iki rugsėjo 21 dienos. Įėjimas nemokamas.
Rugsėjo 14-15 d., nuo 9 val. iki 14 val., kas valandą, vyks drevinės bitininkystės dirbtuvės lietuvių ir lenkų mokyklų vaikams ir jaunimui lietuvių ir lenkų kalba (pasirinktinai). Dalyvavimas dirbtuvėse nemokamas. Būtina išankstinė registracija iki rugsėjo 7 d. adresu:  agataantoniewicz@o2.pl arba telefonu : 86 70 57 570. Vietų skaičius ribotas!

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos drevinės bitininkystės brolija; partneris: Všį „Vilniaus miesto parkai“; globėjas: Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos ministerija

15 rugsėjo

SUSITIKIMŲ CIKLAS SU ŽYMIU LENKŲ PROFESORIUMI JANU ŻARYNU

Jan Żaryn-mala fot.Andrzej Wiktor

 „Lenkų atmintis” – prof. Jano Żaryno susitikimas su Šalčininkų Jano Sniadeckio gimnazijos jaunuomene
Rugsėjo 15 d., 14.00 val., Šalčininkų Jano Sniadeckio gimnazija (Mokyklos g. 22, Šalčininkai)

Lenkijos instituto Vilniuje ir dienraščio „Kurier Wileński” redakcijos kvietimu profesorius Jan Żaryn kartu su gimnazijos auklėtiniais išsiruoš į kelionę po Lenkijos istoriją – pradedant Mieszko I krikštu, tęsiant diplomatinėmis ir karinėmis II Respublikos kovomis už nepriklausomybę, baigiant Pasmerktųjų kareivių karta ir Solidarumu. Remdamasis savo dvasinių idealų – Romano Dmowskio ir kardinolo Stefano Wyszyńskio – pavyzdžiais primins, kad nepakanka būti pasyviais įvykių stebėtojais. Profesorius teigia, kad istorija yra gyvenimo mokytoja. Kiekviena tauta – taip pat ir lenkai, o gal net visų pirma lenkai –  privalo išmokti praeities pamokas. Profesorius yra aktyvios istorijos politikos šalininkas ir primena šviesios atminties prezidentą Lechą Kaczyńskį, Lenkijos politiką nuo 1989 metų, geriausiai suvokusį istorinių žinių ir bendros tautos atminties svarbą. Susitikimas vyks 100-jų Lenkijos nepriklausomybės atgavimo metinių proga.
Susitikimas vyks lenkų kalba. Įėjimas nemokamas. 

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, „Kurier Wileński” redakcija, Šalčininkų Jano Śniadeckio gimnazija

 ______________

Diskusija „Istorijos politika ir informacinis saugumas Vidurio Europos regione: kokius svarbiausius namų darbus reikia atlikti?“
Rugsėjo 15 d., 17 val., Atviros Lietuvos fondo namai (Didžioji g. 5, Vilnius) 

Diskusija iš ciklo „Europos idėjos paieškos“, kurioje dalyvauja istorikas prof. Jan Żaryn (Lenkija), istorikas ir filosofas prof. Kęstutis Girnius bei žurnalistas ir politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka, moderiatorius – politologas Mariusz Antonowicz. Diskusijos dalyviai stengsis atsakyti į aktualiausius klausimus susijusius su istorijos politika. Kaip su istorija ir atmintimi elgiasi Vidurio ir Rytų Europos politikai? Koks žiniasklaidos ir šiuolaikinių medijų vaidmuo formuojant istorijos politiką? Kaip reikėtų apibūdinti šiuo metu Rusijos Federacijos vykdomą manipuliavimo istorija strategiją ir taktiką? Kaip Kremlius išnaudoja skausmingus Antrojo pasaulinio karo epizodus kiršindamas Lenkiją ir Ukrainą bei Lietuvą ir Lenkiją?
Įėjimas laisvas. Susitikimas lietuvių ir lenkų kalbomis su vertimu.

Organizatoriai: Lenkijos institutas, Atviros Lietuvos fondo namai

_________________

Prof. Jano Żaryno knygos „Lenkų atmintis. Apie istoriją ir istorijos politiką” pristatymas
Rugsėjo 16 d., 15.00 val., Lenkų kultūros namai, salė nr. 305 (Naugarduko g. 76, Vilnius)

Viešnagės Lietuvoje, organizuojamos Lenkijos instituto Vilniuje ir dienraščio „Kurier Wileński” redakcijos, metu profesorius Jan Żaryn susitiks su lenkais ir pristatys jiems savo naujausią leidinį „Lenkų atmintis. Apie istoriją ir istorijos politiką” („Polska pamięć. O historii i polityce historycznej”), sudarytą iš pastaraisiais metais publikuotų Profesoriaus straipsnių. Jų temos – Katalikų bažnyčios istorija, tautinis ir krikščionių-demokratų judėjimas, LLR represinio aparato veikla, lenkų ir žydų santykiai. Savo tekstuose Jan Żaryn, taip pat ir aktyvus politikas, analizuoja Lenkijos istorijos politiką, ypač jos sąsajas su kaimynais – Rusija, Vokietija ir Ukraina. Jis nurodo klaidas ir nesėkmes, siūlo konkrečius veiksmus. Šio susitikimo tema bus ir Lietuvoje gyvenančių lenkų padėtis. Susitikimas bus rengiamas 100-jų Lenkijos nepriklausomybės atgavimo metinių proga.
Susitikimas vyks lenkų kalba. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos Institutas Vilniuje, „Kurier Wileński” redakcija, Lenkų kultūros namai Vilniuje

Prof. Jan Żaryn yra istorikas besispecializuojantis šiuolaikinės Lenkijos tyrimuose. Yra ilgametis Varšuvos ir Kardinolo Stefano Wyszyńskio universitetų dėstytojas, daugybės knygų ir spaudos publikacijų autorius, visuomenės veikėjas. Buvo vienas iš Katalikiškojo auklėtojų susivienijimo ir „Pamirštų kareivių“ fondo kūrėjų, Tautos atminties instituto darbuotoju ir švietėjiško susivienijimo „Polska Jest Najważniejsza“ (liet. Lenkija yra svarbiausia) vadovu. Jo knyga „Polska pamięć. O historii i polityce historycznej” (liet. Lenkiška atmintis. Apie istoriją ir istorijos politiką), išleista 2016 m. yra vienas iš svarbiausių veikalą apie Lenkijos istorijos politikos analizę ir kūrimą. Šiuo metu eina Lenkijos Respublikos senatoriaus pareigas ir taip pat yra žurnalo „wSieci Historii“ redaktoriumi.

Fot. Andrzej Wiktor

16 rugsėjo

Annos Kamińskos knygos „Wanda. Pasakojimas apie gyvenimo ir mirties galybę. Wandos Rutkiewicz istorija” pristatymas ir susitikimas su knygos autore

576077-352x500[1]

Annos Kamińskos knygos „Wanda. Pasakojimas apie gyvenimo ir mirties galybę. Wandos Rutkiewicz istorija” („Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”) pristatymas ir susitikimas su knygos autore

Rugsėjo 16 d., 12 val. Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka-laikrodinė (Parko g. 7, Plungė)

Lenkijos rašytoja Anna Kamińska pristatys savo knygą apie garsiąją alpinistę Wandą Rutkiewicz – pirmąją Europos moterį, įkopusi į Everesto viršūnę. Neatsitiktinai knygos pristatymui pasirinkta Plungė, mat alpinistė gimė 1943 m. Plungėje, o jos senelis Jonas Petkūnas (Jan Pietkun) buvo kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro, esančio Plungėje, muzikantas.
Įėjimas nemokamas. Susitikimas vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su vertimu. 

Organizatorius: Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka, partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

19 rugsėjo

Lenkų ir lietuvių koncertas išlydint vasarą

KONCERT 2017

Lenkų ir lietuvių koncertas išlydint vasarą

Rugsėjo 19 d., 19.00 val., Vilniaus lenkų kultūros namai (Naugarduko g. 76) 

Rugsėjo 19 d. Vilniaus lenkų kultūros namuose organizuojamas išskirtinis atsisveikinimo su vasara lenkų ir lietuvių koncertas. Koncertuos grupė iš Lenkijos „Sutari“ ir „Sen Svaja“ iš Lietuvos. Šis projektas yra Lenkijos instituto ir Lenkų kultūros namų bendradarbiavimo tęsinys. Pernai vyko pirmas vasarą išlydintis koncertas, kurio metu pasirodė lietuvių ir lenkų grupės: Garbanotas bosistas, Will’n’ska, Rob B. Colton bei Kite Art. Koncertas susilaukė didžiulio publikos susidomėjimo. Šiemet organizatoriai kviečia į dviejų populiariausių Lenkijoje ir Lietuvoje folk grupių koncertą.
SUTARI – sudaro trys atlikėjos Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska, kurių kūryba balansuoja tarp muzikos ir teatro. Grupė debiutavo 2012 m. Lenkijos radijo organizuojamame folk festivalyje, kuriame pelnė žiuri II apdovanojimą bei Publikos apdovanojimą. Vėliau žurnalistų rašančių etno/folk/world muzikos temomis buvo paskelbta „Įdomiausiu 2012 m. naujuoju ansambliu“. Debiutinis albumas „WIANO”, išleistas 2014 m., tarptautinio muzikos portalo beehy.pe žurnalistų pripažintas vienu iš 30-ies geriausių albumų Lenkijoje.  Grupė daugelį kartų koncertavo tarptautinei publikai, tame tarpe Kultūrų sankryžoje Varšuvoje (2014), Muziekpublique renginyje Briuselyje, Ethnoport festivalyje Poznanėje, OFF festivalyje Katovicuose, De Doelen filharmonijoe Roterdame. Šių metų pavasarį – Klaipėdoje, Tarptautiniame teatro festivalyje „TheAtrium“. Atlikėjos savo kūryboje naudojasi liaudies dainomis, kad su sau būdingu jautrumu ir vaizduote apie supantį pasaulį papasakoti iš moters perspektyvos. Pasakoja apie daugialypius įvykius. Tad koncerte išgirsime apie meilės atspalvius, ilgesį, baimę, pasimetimą, kovą už orumą ir nepriklausomybės paieškas.
SEN SVAJA – tai taip pat moterų trio, kurio muzikinį stilių galima apibrėžti kaip „vikingų“ arba „genties“ folklorą. Grupę dar 2010 m. įkūrė Dorotė, Živilė ir Agota, nors jų draugystę trunka žymiai ilgiau. 2015 m. rugpjūtį grupė išleido savo debiutinį albumą „LAUMIŲ LOPŠINĖ“, sulaukusį didžiulio populiarumo tarp Lietuvos klausytojų. Merginos liaudies melodijas ir sutartines grupė praturtina rytų, slaviškais ir akustinio džiazo elementais. Kuriamos muzikos žanrai varijuoja nuo eksperimentinio neofolkloro iki meditacinio atspalvio muzikos. Atlikėjos nebijo eksperimentuoti ir drąsiai žengia teatrališkuoju keliu parodant skirtingų tautų liaudies motyvus. Iš prūsų kalbos pavadinimas „sen swajjais“ reiškia „su savais“.
Nemokamus kvietimus galima atsiimti Lenkijos institute (Didžioji g. 23) arba Lenkų kultūros namuose (Naugardyuko g. 76, 203 kamb.).

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje ir Vilniaus lenkų kultūros namų. Rekomenduoja Radijo stotis „Znad Wilii“

19 rugsėjo

Lenkų fotomenininkų parodos XIV Kaunas Photo festivalyje

????

Lenkų fotomenininkų parodos XIV Kaunas Photo festivalyje

Nuo rugsėjo 1 d., Kaunas 

Rugsėjo 1-ąją Kaune prasidėjo XIV-asis „Kaunas Photo“ festivalis, kurio pagrindinis parodų ir renginių motyvas – vanduo. Festivalio organizatoriai bendradarbiaudami su Lenkijos institutu Vilniuje ir Adomo Mickevičiaus institutu Varšuvoje, šįmet išskirtinį dėmesį skiria Lenkijos fotografijai, į savo programą įtraukdami eilę reikšmingų kaimyninės šalies fotomenininkų darbų.
Festivalio atidarymo savaitgalį (rugsėjo 1-3 dienomis), „Kaunas Photo“ metu, galerijoje „Ars et mundus“, A. Mapų g. 20 pristatyta Mikołaj Nowacki personalinė paroda. Kauno miesto muziejuje, lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriuje, L. Zamenhofo g. 12 vyko kolektyvinės parodos apie upes atidarymas. Rugsėjo 1-osios dienos fotografinį šurmulį vainikavo „Kaunas Photo Naktis“ – fotografijų projekcijos po atviru dangumi. Kauno pilies amfiteatre, didelio formato ekrane po atviru dangumi, pristatyti festivalio programos autorių darbai, kurių svari dalis – Lenkijos fotografija. Didžiausia, Lenkijos fotografiją vandens tematikoje apibendrinanti paroda bus atidaryta rugsėjo 19 d., antradienį, 17 val., „POST“ galerijoje, Laisvės al. 51A. Parodoje lankytojai susipažins su šių fotomenininkų darbais: Tymon Markowski (Bydgoščius) „Brda“, Filip Ćwik (Varšuva) „Skęstanti pramonė“, Krzysztof Racoń (Krokuva) “Išnykstantys ežerai”, Dorota Dawidowicz (Varšuva), „Atsipalaiduok“, Adam Wilkoszarski (Poznanė) „Pasibaigus sezonui“. Be naujai atsidarančių „Kaunas Photo“ parodų, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, M. Žilinsko dailės galerijoje vis dar veikia įžanginė festivalio paroda „Pliažo sezonas“, kurioje vienas iš eksponuojamų darbų autorių – Krzysztof Racoń (Krokuva) „Zakžovekas”. Rugpjūčio pab. – rugsėjo pr., „Kaunas Photo“ kvietimu į Kauną, trijų savaičių meninei rezidencijai atlikti, atvyksta lenkų fotomenininkė Dorota Dawidowicz (Varšuva). Ji kurs naują darbų seriją apie Kauno miesto vandens telkinius. „Kaunas Photo“ festivalio atidarymo renginiuose rugsėjo 1-3 d. lankėsi Portfolio peržiūrų, vyksiančių rugsėjo 4-5 d., ekspertai: Grzegorz Jarmocewicz (Balstogė), InterPhoto festivalio vadovas, Adrian Wykrota ir Michał Sita (Poznanė), Pix.House galerijos kuratoriai.

Lenkijos fotografijos „Kaunas Photo“ programos bendraorganizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje ir Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje.

20 rugsėjo

„Józef Piłsudski: wielki Polak czy wielki Litwin?” Spotkanie z red. Piotrem Zychowiczem o współczesnym obliczu patriotyzmu oraz postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego

pilsudski

„Józef Piłsudski: didis lenkas ar didis lietuvis?“ Susitikimas su red. Piotru  Zychowicziumi  apie šiuolaikinį patriotizmą ir Maršalo Józefo Piłsudskio asmenį

2017 m. rugsėjo 20 d., 18.00 val., Lenkijos institutas Vilniuje (Didžioji g. 23)

Lenkų diskusijų klubas ir Lenkijos institutas Vilniuje organizuoja susitikimą su Piotru Zychowicziumi, žinomu jaunos kartos lenkų istoriku ir žurnalistu. Zychowicz yra savaitraščio „Do Rzeczy“ vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojas ir mėnraščio „Historia Do Rzeczy“ redaktorius, daugelio istorinės tematikos knygų autorius. Susitikimą ves dr. Andžej Pukšto (Vytauto Didžiojo universitetas). Susitikimas yra rengiamas 100-ųjų Lenkijos nepriklausomybės atgavimo metinių ir 150-ųjų Józefo Piłsudskio gimimo metinių proga. Projektas finansuojamas Lenkijos Respublikos Senato ir fondo „Pomoc Polakom na Wschodzie“ lėšomis skirtomis lenkų išeivijai.
Susitikimas vyks lenkų kalba. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkų diskusijų klubas, Lenkijos institutas Vilniuje

25 rugsėjo

Filmo „21xNiujorkas“ (rež. Piotr Stasik /Lenkija/, 2016, 130 min.) premjera Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje

21 x NYC (1)

Filmo „21xNiujorkas“ (rež. Piotr Stasik /Lenkija/, 2016, 130 min.) premjera Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje

Rugsėjo 25 d., 20.00 val., kino centras „Pasaka“ (Šv. Ignoto 4/3,Vilnius)
Rugsėjo 26 d., 21.30 val., kino centras „Skalvija“ (Goštauto 2/15, Vilnius)
Rugsėjo 28 d., 19.00 val., kino centras „Skalvija“ (Goštauto 2/15, Vilnius)

Niujorko miesto arterija – metropolitenas – garsėja savo laisva dvasia. Iš viso pasaulio į megapolį atklydę žmonės savo kelionės atkarpą metro vagone praleidžia skirtingai. Skaito, miega, muzikuoja, spontaniškai surengia teatralizuotą pasirodymą arba tiesiog kalbina greta sėdintį kaimyną. Keliauja visi: vienišiai, poros, pasimetę, laimingi, o į vagono centrą nukreiptos sėdynės tarsi specialiai pritaikytos stebėti vieniems kitus.
Filmas anglų k. su lietuviškais subtitrais.
Daugiau informacijos:
http://www.vdff.lt/lt/festivalis/2017/programa/Pagrindin%C4%97/filmas/21%20X%20Niujorkas

Organizatorius: Vilniaus dokumentinių filmų festivalis, partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

25 rugsėjo

Paroda Liudvikas Zamenhofas – esparanto kalbos kūrėjas

??????????????????????????????????????????????????

Paroda Liudvikas Zamenhofas – esparanto kalbos kūrėjas

Rugsėjo 25 d. – spalio 31 d. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, Kaunas)
Parodos atidarymas: rugsėjo 25 d., 17 val. 

Lenkijos institutas Vilniuje kartu su Lietuvos esperantininkų sąjunga nuoširdžiai kviečia į parodos, skirtos 100-osioms esperanto kalbos kūrėjo Liudviko Zamenhofo mirties metinėms, atidarymą. 2017-uosius UNESCO paskelbė Liudviko Zamenhofo metais. 2014 metais Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija esperanto kalbą įtraukė į nacionalinį nematerialiojo kultūros paveldo sąrašą. Esperanto kalbos kūrėją siejo tamprūs ryšiai su Lietuva. Lenkijos instituto Vilniuje pagal Lenkijos užsienio reikalų ministerijos užsakymą parengta paroda pristato Liudviką Zamenhofą, jo šeimą, gyvenimą, garsiausios dirbtinės kalbos gimimą ir nuolat augantį jos populiarumą. Taip pat supažindina su pasaulinės literatūros pavyzdžiais esperanto kalba, iškiliausiais esperantininkais ir skatina mokytis esperanto kalbos.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, Lietuvos esperantininkų sąjunga, Kauno apskrities viešoji biblioteka

DĖMESIO!
Eksponuojamą Vilniuje (iki šių metu rugsėjo 19 d.) parodą „Liudvikas Zamenhofas – esparanto kalbos kūrėjas” papildys esparanto kalbos dirbtuves pradedantiesiems, kurios vyks Lietuvos nacionalinėje UNESCO galerijoje, Šv. Jono g. 11, Vilniuje ketvirtadienį, rugsėjo 7 d.
Rugsėjo 7 d. 12 val., dirbtuves ves esperantistė Aida Čižikaitė
Rugsėjo 7 d. 17.30 val., dirbtuves ves esperantistė Inita Tamošiūnienė
Dalyvavimas dirbtuvėse nemokamas. Reikalinga išankstinė registracija: anna.pilarczyk@instytutpolski.org
Dalyvių skaičius ribotas!

26 rugsėjo

Tarptautinė paroda „LIETUVOS KRIKŠTAS. Wojciecho Gersono paveikslas“

CHRZEST_LITWY_GERSON_WARSZAWA_GALERIA_PORCZYNSKICH_fot_mazas

Tarptautinė paroda „LIETUVOS KRIKŠTAS. Wojciecho Gersono paveikslas“

Rugsėjo 26 d. – gruodžio 10 d., Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai,  (Katedros a. 4, Vilnius)
Parodos atidarymas: rugsėjo 26 d., 18 val.

Tai vieno įspūdingo ir turiningo eksponato paroda. Šis eksponatas – žymaus lenkų akademinės realistinės dailės kūrėjo Wojciecho Gersono (1831–1901) paveikslas „Lietuvos krikštas“ (1889 m.), sukurtas Lietuvos krikšto 500 metų sukakčiai. Kūrinys išsiskiria savo monumentaliais matmenimis (bemaž 4 x 7 m) bei reta monochromine tapyba, kompozicijos kompleksiškumu, vaizduojamų scenų ir personažų gausa, simboliniais ikonografiniais akcentais, istoriniais siužetais ir jų interpretacijomis. Šimtą metų paveikslas buvo laikomas dingusiu, todėl jis nėra plačiau žinomas, nėra pakankamai įvestas į kultūrinę bei mokslinę apyvartą, reikalauja specialaus dėmesio bei įdėmesnių studijų. Todėl Valdovų rūmuose vykstanti paroda yra puiki proga pristatyti šį kūrinį. Paskutinį kartą parodoje paveikslas rodytas 1890 m. Los Andžele (JAV). Prieš keletą metų atrastas ir sugrąžintas į Lenkiją kūrinys nuolat rodomas Jono Pauliaus II kolekcijos muziejuje Varšuvoje (Lenkija). Tad oficialioje parodoje Vilniuje specialiai tam restauruotas paveikslas rodomas po daugiau nei 120 metų pertraukos. W. Gersono paveikslas „Lietuvos krikštas“ yra viena iš svarbių meninių Lietuvos krikščionėjimo ir europėjimo istorinių vizualizacijų. Kompozicijos centre – Nukryžiuotojo ant kryžiaus figūra ir greta stovintis bei rankas iškėlęs Lietuvos krikštytojas Jogaila. Aplink valdovą susirinkę Lietuvos ir Lenkijos didikai, bajorai, dvasininkai, tolumoje – krikštijami lietuviai. Svarbiausiu kūrinio temos šaltiniu dailininkui buvo kronikininko Jano Dlugošo (Długosz) informacija. Lietuvos krikšto 630 metų sukakties proga rengiama paroda siekiama prisiminti vieną esmingiausių Lietuvos istorijos įvykių – 1387 metų katalikišką krikštą, įvedusį Lietuvą į Dievo tautų tarpą ir į lotyniškojo Vakarų pasaulio civilizacinę erdvę, lėmusį Lietuvos valstybės ir kultūros raidos europinį kontekstą. Šis Lietuvos apsisprendimas turi ir šiandien aiškiai matomus gyvo tikėjimo, europinės meninės, kultūrinės, politinės, mentalinės tradicijos ženklus – Gotikos, Renesanso, Baroko paveldą, sakralinės dailės klodus, demokratijos idėjas, žmogaus teisių ir laisvių sampratą bei kitas laisvojo pasaulio vertybes.
Įėjimas į parodos atidarymą su kvietimais.

Parodos organizatoriai: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Jono Pauliaus II kolekcijos muziejus (Varšuva); partneriai: Lietuvos Respublikos ambasada Lenkijos Respublikoje, Lenkijos institutas Vilniuje 

Parodos globėjai:
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas prof. dr. Viktoras Pranckietis
Lenkijos Respublikos Seimo maršalka Marek Kuchciński
Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis
Vilniaus Arkivyskupas Metropolitas dr. Gintaras Grušas
Varšuvos Arkivyskupas Metropolitas Kardinolas dr. Kazimierz Nycz

27 rugsėjo

„Žmogus tvirtu stuburu” Diskusija vietinės atminties tema apie žydų holokaustą bei juos nuo mirties gelbėjusius lenkų ir lietuvių Teisuolius.

305861-352x500

„Žmogus tvirtu stuburu” Diskusija vietinės atminties tema apie žydų holokaustą bei juos nuo mirties gelbėjusius lenkų ir lietuvių Teisuolius.

Rugsėjo 27 d., 18.00 val., Lietuvos žydų bendruomenė (Pylimo g. 4, Vilnius) 

Susitikimas su kun. Romualdu Waszkineliu ir Dariuszu Rosiaku, Trečiosios Lenkijos radijo programos žurnalistu, autoriumi knygos „Žmogus tvirtu stuburu” („Człowiek o twardym karku“), kurios tema yra vietinės atminties apie Holokaustą išsaugojimas ir teisuolių, gelbėjusių žydus nuo mirties, pristatymas. Susitikimo metu bus parodytas biografinis dokumentinis filmas „…Kryžius Dovydo žvaigždėje” („…Wpisany w Gwiazdę Dawida – Krzyż”), rež. Grzegorzas Linkowskis, kuriame pagrindinis susitikimo herojus kun. R. Waszkinel pasakoja apie savo dramatišką likimą, atskleidžia dilemas ir apmąstymus, atvedusius jį iki vidinės ramybės ir tikrumo. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel – žydas ir katalikų kunigas. Tai neįprasta istorija apie žmogų su dviem pavardėmis ir dviguba tapatybe, turintį dvi tėvynes. Jis gimė 1943 metais Švenčionių gete. Kaip dauguma kitų nuo mirties išgelbėtų žydų vėliau sužinojo, kad jį išauginę žmonės nėra jo biologiniai tėvai. 1966 metais jis priėmė kunigo šventinimus. 1978 metų vasario 23 d. iš įmotės sužinojo, kad yra žydas. Tuo metu jam buvo 35 metai. Tai buvo jo antrasis gimimas. Dariusz Rosiak – lenkų radijo ir spaudos žurnalistas, daugybės publikacijų autorius, už savo reportažus nominuotas literatūros premijai „Nike”. Susitikimą ves kultūrologas ir bibliofilas Vytautas Toleikis.
Susitikimo kalba: lietuvių ir lenkų su vertimu, filmas – lenkų kalba su lietuviškais titrais. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė,  leidykla „Czarne”