30 birželio

Koncertas Avant Art Festival Poland/Pro Baltica programoje

avant

Koncertas Avant Art Festival Poland/Pro Baltica programoje

Birželio 30 d., 19 val., Menų fabrikas LOFTAS (Švitrigailos g. 29, Vilnius)
Koncertuos: Poland Laptops Orchestra (Lenkija), Sheep Got Waxed (Lietuva), 2g (Lenkija)

Avant Art Festival Poland/Pro Baltica – tai tarpdisciplininis festivalis, pagrindinį dėmesį skiriantis lenkų menui ir lenkų, lietuvių bei latvių menininkų projektams pristatyti. Festivalio tikslas – supažindinti žiūrovus su Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos nepriklausomame mene vykstančiais įdomiais novatoriškais reiškiniais ir užmegzti bei sustiprinti tarptautinius ryšius, jungiančius šių šalių institucijas, menininkus bei kuratorius. Festivalio programoje Vilniuje jau buvo parengtas ir pristatytas spektaklis „Juoda saulė“. Birželio pabaigoje Vilniaus muzikos klube LOFTAS žiūrovų lauks išskirtinis bendras lietuvių ir lenkų koncertas, kuriame pasirodys Poland Laptops Orchestra, Sheep Got Waxed ir muzikos grupė 2g.
Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Avant Art fondas, Lenkijos institutas Vilniuje, Menų fabrikas LOFTAS
Rėmėjai: Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija, Vroclavo miesto savivaldybė

14 liepos

Lenkų koncertas „Directions – Violin soul“ Tauragės džiazo festivalyje

Wypych

Lenkų koncertas „Directions – Violin soul“ Tauragės džiazo festivalyje

Liepos 14 d., 19 val. Pilies kiemelis (Dariaus ir Girėno g. 5, Tauragė) 

Lenkijos instituto Vilniuje kvietimu, atlikėjai iš Lenkijos: Anna Wandtke, Grzech Piotrowski ir Sebastian Wypych į Tauragę atvyksta su unikalia koncertine programa „Directions – Violin soul“. Festivalio svečiai atliks garsiausias pasaulinės klasikos melodijas. Be jų koncerto metu skambės ir kūriniai iš naujausio smuikininkės Annos Wandtke solinio albumo „Violin soul“ ir bosisto Sebastiano Wypycho solinio albumo „Directions“, klausytojai taip pat išgirs saksofonininko Grzecho Piotrowskio kurtas kompozicijas. Daugelį prestižinių apdovanojimų pelnę Lenkijos ir užsienio festivaliuose ir konkursuose, šie muzikos profesionalai aktyviai vykdo koncertinę veiklą įvairiuose projektuose. Pasaulinių gastrolių metu fenomenalioji Anna Wandke dirbo su iškiliausiais mūsų laikų menininkais, bendradarbiavo su garsiais dirigentais. Ji yra įgijusi meno studijų daktaro laipsnį ir dėsto muzikos kursus Lenkijoje bei užsienyje. Savo kūryboje smuiko meistrė klasikinę muziką derina su džiazo, flamenko, čigoniškais muzikiniais motyvais. Kontrabosu grojantis Sebastian Wypych yra pelnęs daugybę apdovanojimų įvairiuose šalies bei užsienio konkursuose. Kaip kamerinės muzikos atlikėjas jis groja su daugeliu ansamblių bei orkestrų. Saksofonininko Grzecho Piotrowskio talentas įvairialypis – jis kompozitorius ir atlikėjas, įkūręs garsųjį „The World Orchestra“, kuriame autentišką muziką unikaliais istoriniais instrumentais groja muzikantai iš viso pasaulio. Atlikėjo Grzecho Piotrowskio muzikinė gama varijuoja nuo filmų muzikos, klasikinės, džiazo, etninės iki unikalių laisvų improvizacijų. Į nieką nepanašus koncertinis trio Tauragei ruošia tikrą džiazo, klasikinės muzikos su world elementais ir laisvų improvizacijų kokteilį.
Bilietus platina: „Paysera tickets “

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje ir Tauragės džiazo festivalis

14 liepos

Fotografijų paroda „Ortodoksijos spalvos. Lenkija“

??????????????????????

Fotografijų paroda „Ortodoksijos spalvos. Lenkija“
Liepos 14-30 d., Vilniaus Šventosios Dvasios vienuolynas (Aušros Vartų g. 10)
Parodos atidarymas: 2017 07 14, 16 val. 

Ši nepaprasta foto kelionė pasakoja apie ortodoksiją Lenkijoje. Daugiau nei 100 nuotraukų parodys ortodoksiją per fotokameros objektyvą, bet tuo pačiu ir per širdį: kaimo ir miesto bažnyčių spalvos, šventinių ir kasdienių pamaldų koloritas, žymūs religiniai veikėjai, dvasininkai ir parapijiečiai. Po Vilniaus paroda bus eksponuojama Peterburge, Helsinkyje ir Maskvoje.
Nuotraukos parodai atrinktos iš daugiau nei 80 000, patalpintų tinklalapyje OrthPhoto.net (11 kalbų, 1000 lankytojų per dieną,  vartotojai daugiau nei iš 100 šalių). Parodą lydės Jano Smyko parinkta muzika, atidaryme dalyvaus Balstogės šv. Mikalojaus parapijos jaunimo choras, taip pat vyks profesoriaus Nowosielskio darbų pristatymas, animacija apie ortodoksų tikėjimą Lenkijoje, o taip pat Palenkės regiono ortodoksų bažnyčių pristatymas 3D formatu.
Projektas finansuojamas Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos.

Organizatoriai: OrthPhoto tinklapis, Vilniaus Šventosios Dvasios vienuolynas, partneris: Lenkijos institutas Vilniuje 

2 rugpjūčio

Paroda „Lenkijos romų tradicijos, papročiai ir istorija“

ROMOWIE

Paroda „Lenkijos romų tradicijos, papročiai ir istorija“
Rugpjūčio 2 d. – rugsėjo 2 d.,  Vilniaus miesto rotušės Pilkoji salė (Didžioji g. 31)
Parodos atidarymas: rugpjūčio 2 d., 15 val. 

Rugpjūčio 2 d. minint Tarptautinę Romų Holokausto aukų atminimo dieną, Lenkijos institutas Vilniuje kartu su Romų visuomenės centru Lietuvoje Vilniaus rotušėje atidarys parodą, skirtą Lenkijos romų istorijai ir kultūrai. Paroda parengta naudojantis rinkiniais iš seniausio Lenkijoje „Romų muziejaus“, t.y. Tarnowo etnografinio muziejaus kolekcijos, kaupiamos nuo 1979 m., kuomet šiame muziejuje surengta pirmoji Lenkijoje paroda romų tematika. Ekspozicija siekiama demitologizuoti romus, sugriauti stereotipus ir prietarus, gaubiančius šią visuomenės grupę, kuri nors nuo amžių gyvena šalia mūsų, apie ją tiek mažai žinome. Ši paroda – tai pasakojimas apie romų mažumos gyvenimą Lenkijoje, atskleidžiantis stebinantį šios lenkų visuomenės integralios grupės kultūrinį  įvairialypiškumą. Paroda nereprezentuoja tik konkrečios vietovės, ji yra universalaus pobūdžio. Be Lenkijos žemėse įsikūrusių romų gyvenimo, tradicijų ir papročių ekspozicijoje taip pat pristatomi globalūs pokyčiai ir reiškiniai, tokie kaip tragiška nacių II pasaulinio karo metais vykdyto romų genocido patirtis.
Įėjimas laisvas. 

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Romų visuomenės centras, Tarnowo apskrities muziejus, Vilniaus rotušė

2 rugpjūčio

Paroda „Laisvės popiežius”

Papiez

Paroda „Laisvės popiežius”

Rugpjūčio 2-17 d., Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios šventorius (Vytauto g. 51, Palanga)

Rugpjūčio 18 d. – rugsėjo 28 d., prie Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos (Respublikos g. 3, Tauragė)

Ekspozicija pristato Karolį Wojtyłą, didžią asmenybę, kuriam Lenkija ir Vidurio Europos valstybės yra dėkingos už suverenumo atgavimą. Paroda siekia pabrėžti lemtingą Lenkijos vaidmenį laisvės siekimo procesuose XX a. pabaigoje. Būtent Lenkijoje 1979 m. tuometinėje Varšuvos Pergalės aikštėje nuskambėjo įsimintini Jono Pauliaus II žodžiai, kuriais jis kvietė „atnaujinti šią žemę”. Šie žodžiai tarsi nusakė artėjančius pokyčius. „Solidarumo” judėjimo gimimas, 1989 m. rinkimai, Vidurio Europos valstybių nepriklausomybės atgavimas ir galiausiai Berlyno sienos griūtis.

Organizatoriai: Jono Pauliaus II minties centras Varšuvoje, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lenkijos institutas Vilniuje, Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapija, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka

9 rugpjūčio

Paroda „Liudvikas Zamenhofas – esparanto kalbos kūrėjas“

Zamenhof-plakat

Paroda „Liudvikas Zamenhofas – esparanto kalbos kūrėjas“
Rugpjūčio 9 d. – rugsėjo 19 d., Lietuvos nacionalinė UNESCO galerija (Šv. Jono g. 11, Vilnius)
Parodos atidarymas: rugpjūčio 9 d. 17.30 val. 

2017 m. rugpjūčio 9 d. Lenkijos institutas Vilniuje kartu su Lietuvos nacionaline UNESCO komisija ir Lietuvos esperantininkų sąjunga pradės Liudviko Zamenhofo metams Lietuvoje skirtas iškilmes. Tądien Vilniuje bus atidaryta paroda, skirta 100-osioms esperanto kalbos kūrėjo, kurį siejo ryšiai su Lietuva,  mirties metinėms. 2017-uosius UNESCO paskelbė Liudviko Zamenhofo metais. 2014 metais Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija esperanto kalbą įtraukė į nacionalinį nematerialiojo kultūros paveldo sąrašą. Lenkijos instituto Vilniuje pagal Lenkijos užsienio reikalų ministerijos užsakymą parengta paroda pristato Liudviką Zamenhofą, jo šeimą, gyvenimą Balstogėje, esperanto kalbos gimimą ir augantį jos populiarumą. Taip pat supažindina su pasaulinės literatūros pavyzdžiais esperanto kalba, iškiliausiais esperantininkais ir skatina mokytis esperanto kalbos. Rugsėjo mėn. vyks esperanto kalbos kursai vaikams ir jaunimui, o nuo rugsėjo 25 d. paroda bus eksponuojama Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, Kaunas).
Įėjimas laisvas. 

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, Lietuvos esperantininkų sąjunga

24 rugpjūčio

Lenkų rašytojo Josepho Conrado Korzeniowskio metinėms paminėti: Peterio Fudakowskio filmo „Paslaptingas dalininkas“ (2014, 100 min.) peržiūros.

sojusznik

Lenkų rašytojo Josepho Conrado Korzeniowskio metinėms paminėti: Peterio Fudakowskio filmo „Paslaptingas dalininkas“ (2014, 100 min.) peržiūros.
Rugpjūčio 24 d., 21.30 val., prie Kauno pilies (Kaunas) Kauno kino centro „Romuva“ projekto „Lauko kino“ programoje
Rugpjūčio 25 d., 21.00 val., Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“ (Taikos g. 4, Nida) Tarptautinio kino festivalio „Baltijos banga“ programoje 

Lenkijos instituto Vilniuje rengiamas projektas skirtas paminėti Conrado-Korzeniowskio metus, paskelbtus Lenkijos Respublikos Seimo, pagerbiant 160-ąsias rašytojo, apsakymų „Lordas Džimas“, „Slaptas agentas“ ir kt. autoriaus, gimimo metines. Filmas „Paslaptingas dalininkas“ sukurtas lenkų kilmės britų rašytojo Josepho Conrado Korzeniowskio apsakymų motyvais. Kinų laivų valdytojui dirbantis jaunas lenkų jūrininkas stebėtinai greitai paaukštinamas pirmuoju kapitonu. Neįtardamas laivo valdytojo planų, jis ima vadovauti prekybiniam laivui, tačiau netrukus susiduria su įgulos maištu ir vidury nakties lieka vienas senutėliame surūdijusiame laive Pietų Kinijos jūros platybėse. Neramiai laukdamas komandos, jūroje jis pastebi plūduriuojančią į virvines kopėčias įsikibusią nuogą žmogystą. Ištraukus kopėčias pasirodo, kad tai gyva, bet visiškai išsekusi moteris. Prieš prarasdama sąmonę, gražuolė kinė sušnabžda: „Paslėpk mane“. Anksti rytą grįžta laivo įgula, o netrukus po jų pasirodo kitas laivas, ieškantis žudikės.
Filmas anglų ir mandarinų kalba su lietuviškais subtitrais. Įėjimas laisvas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, kino centras „Romuva“, kino festivalis „Baltijos banga“

24 rugpjūčio

“Baltic Neopolis Virtuosi” koncertas Pažaislio muzikos festivalyje

id_43573

“Baltic Neopolis Virtuosi” koncertas Pažaislio muzikos festivalyje
Rugpjūčio 24 d., 18.00 val., Kauno valstybinėje filharmonijoje (L. Sapiegos g. 5) 

Atlikėjai: BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI – Tomasz Tomaszewski (smuikas, Lenkija), Emanuel Salvador (smuikas, Portugalija), Emilia Goch (altas, Lenkija), Andriy Viytovich (altas, Ukraina), Adam Klocek (violončelė, Lenkija), Andreas Lend (violončelė, Estija).
Netikėtumų kupiną programą „Muzikiniai suvenyrai“ Pažaislio muzikos festivalio klausytojams parengė novatoriškas kolektyvas, atvykęs iš kaimyninės Lenkijos, Vakarų Pamario vaivadijos sostinės Ščecino. Prieš devynerius metus į „Baltic Neopolis Virtuosi“ pavadintą kolektyvą susibūrę jauni, entuziastingi muzikantai greitai pelnė publikos palankumą ir gerus kritikų įvertinimus, o prieš dvejus metus laimėtas prestižinis Lenkijos muzikinis apdovanojimas „Fryderyk“, skirtas už geriausią metų albumą kamerinės muzikos srityje, atvėrė kelius į didžiąsias Lenkijos bei visos Europos scenas. Savo veikla šis kamerinis orkestras stengiasi šiuolaikiškai ir su plačiu užmoju reprezentuoti kultūrinį Ščecino miesto įvaizdį. Kolektyvo nariai   geriausi Lenkijos jaunieji instrumentalistai, savo veiklą plėtojantys tiek šalies, tiek užsienio muzikiniuose projektuose. Kolektyvo repertuaras neapsiriboja kamerinės muzikos aukso fondu, muzikantai noriai eksperimentuoja ir drąsiai neria į naujosios muzikos pasaulį, ieškodami naujų raiškos priemonių bei muzikinių inspiracijų.
Programoje: Richard Strauss – Capriccio op. 85, Mieczysław Karłowicz – Serenade for strings, op. 2 (arr. T. Tomaszewski), Piotr Tchaikovsky – Souvenir de Florence, op.70.
Projektą finansuoja Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija. Bilietus platina „tiketa.lt“.

Organizatoriai: Pažaislio muzikos festivalis, Baltic Neopolis Orchestra, Lenkijos institutas Vilniuje

24 rugpjūčio

Muzikinė video kelionė į ugnikalnį

plakat

Muzikinė video kelionė į ugnikalnį
2017 08 24, 19 val.
VU TFAI Planetariumas (Konstitucijos pr. 12A, Vilnius)

Atlikėjai:
MACIEJ FORTUNA (kompozicijos, aranžuotės, trimitas, Lenkija)
KAMILA SALACH (vokalas, Lenkija)
ROMAN CHRANIUK (kontrabosas, Lenkija)
JAKUB MIARCZYŃSKI (mušamieji, Lenkija)
ERYK KOZŁOWSKI (garso režisierius, Lenkija)

Nusileiskite 120 m po žeme, pamatykite veikiančio Thrihnukagigur ugnikalnio kraterį ir pasigėrėkite muzika, apjungusia etno motyvus, džiazo improvizaciją bei atšiaurius Islandijos kraštovaizdžius.

Tokią galimybę pirmiesiems Lietuvoje Jums suteiks lenkų džiazo grandas Maciej Fortuna, pristatysiantis savo projektą „Słowiański” („Slavų”). Skambant gyvai muzikai, matysite įspūdingus vaizdus bei muzikantų nuotykius iš ekstravagantiškos išvykos. Atlikėjai pažada, jog koncerto metu nusikelsite į paslaptingą pasaulį, kupiną laukinės jėgos, šviesos ir šešėlių: „Labiausiai įstrigęs momentas – erdvės aura bei neįtikėtinai puiki akustika urve, kurį suformavo lava. Taip pat pamenu baimę. Bet ne todėl, jog buvome veikiančiame ugnikalnyje, o todėl, kad nežinojome kaip reaguos instrumentai ir balsas, grojant 0 laipsnių temperatūroje”, – prisimena M. Fortuna. Daugiau įspūdžių – filme ir koncerte!
Bilietus platina: bilietai.lt. Programoje originalios džiazo kompozicijos.

Projektą parėmė Poznanės savivaldybė.

Organizatoriai: Kristupo vasaros festivalis, Lenkijos institutas Vilniuje

31 rugpjūčio

Mikroinstaliacijos viešojoje Vilniaus erdvėje

mikroinstalacje

Mikroinstaliacijos viešojoje Vilniaus erdvėje

Rugpjūčio 31, 11.00 val., fontanas (Taikos g. 60) ir amfiteatras (Taikos g. 75) Vilniaus Justiniškių mikrorajone

Neveikiantis fontanas ir betoninis amfiteatras turi galimybę vėl tapti vietos bendruomenės susitikimo vieta. Tam padės „NO studijos“ architektų Magdalenos Szwajcowskos ir Michało Majewskio mikroinstaliacijos. Šie projektuotojai grąžins Vilniaus Justiniškių mikrorajono gyventojams susitikimo vietą. Ji buvo sukurta 9-ajame dešimtmetyje ir dabar joje daug objektų, nebeatliekančių savo pirminės funkcijos, retai naudojamų, nes trūksta sumanymų, kaip juos naudoti.  Kalbėdamiesi su architektais gyventojai skundėsi trūkumu infrastruktūros bendrai leisti laisvalaikį bet kokio amžiaus žmonėms. Šis gyventojų poreikis tapo atspirties tašku projektuotojams, dirbusiems prie dviejų metamorfozės laukiančių rajono komunikacinių traukos taškų - betoninio amfiteatro ir neveikiančio fontano. Būdingu naujų objektų bruožu taps atvira, paprasta ir patraukli forma, tiek kviečianti praeivį, tiek raginanti išeiti iš namų ir bendrauti. Magdalena Szwajcowska ir Michałas Majewskis nuolat dirba Vroclave, ten jų mikroinstaliacijos tapo populiarios ir sulaukė daug dėmesio, ypač taikomajam menui skirti renovuoti vartai, kaip  pvz. „DesignBoom“.
Projekto vykdytojai – Adomo Mickevičiaus institutas, veikiantis su ženklu „Culture.pl“, bei Vilniaus miesto savivaldybė. Projektą remia ir Lenkijos institutas Vilniuje.