31 kovo

Edukacinis projektas „Lietuva ir Lenkija – bendru keliu. Vietos ir žmonės, kurie mus jungia“

edukacja

Edukacinis projektas „Lietuva ir Lenkija – bendru keliu. Vietos ir žmonės, kurie mus jungia“ 

Lenkijos institutas Vilniuje kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru kviečia dalyvauti edukaciniame projekte „Lietuva ir Lenkija – bendru keliu. Vietos ir žmonės, kurie mus jungia“. Projekto tikslas – remiantis bendru istoriniu, kultūriniu paveldu, ugdyti ir skatinti Lietuvoje gyvenančių lietuvių ir lenkų tarpusavio pagarbą, abipusį supratimą, toleranciją. Mokinių grupės savo gyvenamojoje vietovėje ieško įvairių ženklų, kurie įrodytų lietuvių ir tautų bendrystę, sietųsi su istoriniais kultūriniais įvykiais ar ižymais žmonėmis, kurie mus jungia, kaip pvz. Česlovas Milošas (Czesław Miłosz), Juliušas Slovackis (Juliusz Słowacki), Adomas Mickevičius (Adam Mickiewicz), Tadas Kosciuška (Tadeusz Kościuszko), Emilija Pliaterytė (Emilia Plater), Liudvikas Zamenhofas (Ludwik Zamenhof), Radvilos (Radziwiłłowie), ir iš šių ženklų sudaro pažintinio tako maršrutus.

Norintys dalyvauti projekte 6-11 klasių mokiniai iki 2017 m. kovo 31 dienos registruojasi adresu: https://goo.gl/forms/ATxnp5SApRuBY0Hr2

Laimėtojų laukia puikūs prizai!

Platesnė informacija: www.lenkukultura.lt

Papildoma informacija teikiama telefonu/el. paštu: Rasa Rutkauskienė (8 5) 2671930, rasa.rutkauskiene@lmnsc.lt, Anna Pilarczyk-Palaitis (8 5) 2660680, anna.pilarczyk@lenkijosinstitutas.org.

Projekto nuostatai

2 balandžio

Lenkų rašytojo J Josepho Conrado Korzeniowskio metinėms paminėti: Peterio Fudakowskio filmo „Paslaptingas dalininkas“ (2014, 100 min.) peržiūra.

sojusznik

Lenkų rašytojo J Josepho Conrado Korzeniowskio metinėms paminėti:
Peterio Fudakowskio filmo „Paslaptingas dalininkas“ (2014, 100 min.) peržiūra.

Balandžio 2 d., 15:30,  kino centras „Garsas“ (Respublikos g. 40, Panevėžys) – festivalio „Europos kinas ir dieną, ir naktį“ programoje
Balandžio 20 d., 14:00, kino centras „Multikino“ (Ozo g. 18, Vilnius)
Balandžio 21 d., 12:00, Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras (Vilniaus g. 48, Šalčininkai)
Balandžio 26 d., 17:00, Ukmergės kultūros centras (Kauno g. 8,Ukmergė)

Filmas „Paslaptingas dalininkas“ sukurtas  lenkų kilmės britų rašytojo Josepho Conrado Korzeniowskio apsakymų motyvais. Lenkijos instituto Vilniuje rengiamas projektas skirtas paminėti Conrado-Korzeniowskio metus, paskelbtus Lenkijos Respublikos Seimo, pagerbiant 160-ąsias rašytojo, apsakymų „Lordas Džimas“, „Slaptas agentas“ ir kt. autoriaus, gimimo metines.
Kinų laivų valdytojui dirbantis jaunas lenkų jūrininkas stebėtinai greitai paaukštinamas pirmuoju kapitonu. Neįtardamas laivo valdytojo planų, jis ima vadovauti prekybiniam laivui, tačiau netrukus susiduria su įgulos maištu ir vidury nakties lieka vienas senutėliame surūdijusiame laive Pietų Kinijos jūros platybėse. Neramiai laukdamas komandos, jūroje jis pastebi plūduriuojančią į virvines kopėčias įsikibusią nuogą žmogystą. Ištraukus kopėčias pasirodo, kad tai gyva, bet visiškai išsekusi moteris. Prieš prarasdama sąmonę, gražuolė kinė sušnabžda: „Paslėpk mane“. Anksti rytą grįžta laivo įgula, o netrukus po jų pasirodo kitas laivas, ieškantis žudikės.
Filmas anglų ir mandarinų kalba su lietuviškais subtitrais.
Daugiau informacijos:
http://garsas.lt/puslapis/festivalis-europos-kinas-ir-diena-ir-nakti-2017-slaptas-dalininkas
https://multikino.lt/lt (specialus pasiūlymas moksleivių grupėms. Daugiau informacijos, grupių registracija: vilniusozas@multikino.lt arba telefonu 8 620 51558)
http://www.salcininkaikultura.lt/lt (seansas nemokamas)
http://kc.ukmerge.lt/ (seansas nemokamas)

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje, partneriai: kino centras „Garsas“, kino centras „Multikino“, Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras, Ukmergės kultūros centras 

5 balandžio

Filmo apie Chiunę Sugiharą „Gyvenimo vizos“ pristatymas Jonavoje

GYVENIMO VIZOS JONAVA-PLAKATAS

Filmo apie Chiunę Sugiharą „Gyvenimo vizos“ pristatymas Jonavoje
Balandžio 5 d. 17:00, Jonavos krašto muziejus (J. Basanavičiaus g. 3, Jonava)

Filmas pasakoja apie japonų diplomatą Chiunę Sugiharą, kuris labai rizikuodamas 1940 m. vasarą, padedamas lenkų žvalgybos karininkų, ir bendradarbiaudamas su Nyderlandų garbės konsulu Lietuvoje Janu Zwartendijku, išgelbėjo tūkstančius žydų, daugiausia pabėgėlių iš Lenkijos. Ch. Sugihara išdavė daugiau nei 2600 tranzitinių vizų per Japoniją vykti į kitas šalis, dažnai nurodant, kad vykstama į Kurasao salas, tuo metu priklausiusias Nyderlandams. Tačiau Kurasao niekas iš išgelbėtųjų taip ir nepasiekė…  Per Vladivostoko ir Tsurugos uostus papuolus į Japoniją ir dažniausiai apsistojus Kobėje pabėgėliams teko tvarkytis tolimesnius įvažiavimo ir išvykimo formalumus. Daliai jų labai pasitarnavo Lenkijos ambasados Tokijuje vadovas Tadeusz Romer. Tokijuje jis buvo įkūręs Pagalbos karo aukoms lenkų komitetą. T. Romer koordinavo rūpinimosi pabėgėliais veiksmus ir gaudavo jiems Kanados, Australijos, JAV ar Naujosios Zelandijos vizas.
Lenkų režisieriaus Andrzejo Miłoszo filmas tai dokumentas, liudijantis tokių žmonių kaip Chiune Sugihara, Jan Zwartendijk ir Tadeusz Romer drąsą, bei tūkstančių išgelbėtų žydų istorijas, prisiminimus bei išgyvenimus.
Filmo istorinį kontekstą pristatys filmo konsultantas, istorikas ir politologas, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Politologijos katedros vedėjas doc. dr. Andžej Pukšto.
Filmas rodomas lenkų kalba su lietuviškais titrais. Įėjimas nemokamas. 

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Jonavos krašto muziejus

7 balandžio

Avant Art Festivalis Poland/Pro Baltica: Audiovizualinių potyrių spektalis „Juoda saulė”

Czarne słońce-photo_2_IPGroup

Avant Art Festivalis Poland/Pro Baltica: Audiovizualinių potyrių spektalis „Juoda saulė”
Balandžio 7-9 d.,  Lietuvos nacionalinis dramos teatras (Gedimino pr. 4, Vilnius)

Šio spektaklio režisierius – Lietuvos žiūrovams jau pažįstamas ir Auksiniu scenos kryžiumi už vaizdo projekcijas spektaklyje „Didvyrių aikštė“ (rež. Krystian Lupa) apdovanotas Łukasz Twarkowski. „Juodos saulės“ teksto autorė – Anka Herbut, kompozitorius – muziką ir „Didvyrių aikštei“ sukūręs Bogumił Misala.  Šie kūrėjai, sudarantys „IP group“, dar šių metų rudenį planuoja pastatyti Vilniuje naują spektaklį  - „Lokis“. „Juoda Saulė“ – tai įspūdingas performansas, kuriuo metu publikos regėjimo pojūtis yra išjungtas – žmonės yra veikiami tik garsų ir kalbos. Šiame kino teatre nėra ekrano. Nėra ir vaizdo, tik tamsa. Vaizduotė kompensuoja dirgiklių trūkumą, atverdama duris į haliucinacijas, iliuzijas ir fantazijas. Saulė akina. Jei į ją per ilgai užsižiūri, paskui jau užsimerkęs matai jos negatyvą. Kad ir kas ten buvo anksčiau, dabar to nebėra. Tamsu ir tuščia. Staiga tave apakina Juoda Saulė. Žodžiai tampa psichoaktyvūs. Atsiminimai išsiveržia į laisvę.
Spektaklio veiksmas vyksta įvairiose LNDT erdvėse. Žiūrovai renkasi prie įėjimo į LNDT Mažąją salę (iš Odminių g.). Būtent čia ir prasideda audiovizualinių potyrių kelionė, kuri dalyvius panardina į kitokią patirtį teatre. Balandžio 7-9 dienomis LNDT vyks šeši „Juodos saulės“ rodymai. Žmonių skaičius ribotas, į vieną seansą telpa tik 50 žiūrovų. Be to, balandžio 9 d. 18 val. spektaklis vyks ir anglų kalba. Visi kiti spektakliai – lietuvių kalba. Spektaklis nepritaikytas žmonėms su judėjimo negalia. Spektaklio metu naudojami ryškios šviesos efektai.

Spektaklių datos
Balandžio 07 (Pn), 17:30
Balandžio 07 (Pn), 21:30
Balandžio 08 (Št), 18:00
Balandžio 08 (Št), 20:30
Balandžio 09 (Sk), 18:00 (anglų kalba)
Balandžio 09 (Sk), 21:00

Bilietus platina tiketa.lt.

Projektą pristato Avant Art Festival Poland/Pro Baltica, kuris šiemet pirmą kartą lankosi Baltijos šalyse.
Projekto partneriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos Respublikos Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija, LNDT, Vroclavo miesto savivaldybė

12 balandžio

Velykinis koncertas „Septyni žodžiai“

nfm_choir

Velykinis koncertas „Septyni žodžiai“
Balandžio 12 d., 19 val., Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžioji salė (Aušros Vartų g. 5, Vilnius)

Lietuvos kamerinis orkestras pristato svečius iš Lenkijos – Nacionalinio muzikos forumo (Vroclavas) chorą ir jo įkūrėją, meno vadovą, dirigentą Andrzejų Kosendiaką, žymų senosios muzikos specialistą. A. Kosendiakas yra ir Nacionalinio muzikos forumo direktorius, pedagogas, vienas garsiausių Lenkijos muzikos vadybininkų. Programoje: J. S. Bach – „Fugos menas“, Contrapunctus I, BWV 1080, Gregorio Allegri – „Miserere“, J. S. Bach – „Fugos menas“, Canon alla Duodecima in Contrapunto alla Quinta, BWV 1080, Wojciech Kilar - Veni Creator mišriam chorui ir styginiams, J. S. Bach – Vor deinen Thron tret’ ich, BWV 668 ir James Macmilan – Kantata „Septyni paskutiniai Jėzaus Kristaus žodžiai ant kryžiaus“ chorui ir styginių orkestrui.

Įėjimas su bilietais. Bilietus galima įsigyti Filharmonijos kasose ir svetainėje filharmonija.lt.

Organizatorius: Lietuvos nacionalinė filharmonija; partneris: Lenkijos institutas Vilniuje, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje

19 balandžio

Projekto „Septintosios dienos architektūra” pristatymas ir pokalbis su jo kuratoriais

7dzien

Projekto „Septintosios dienos architektūra” pristatymas ir pokalbis su jo kuratoriais

Balandžio 19 d. 20:00, Nacionalinė dailės galerija (Konstitucijos pr. 22, Vilnius)

20-ajo architektūros pokalbių cikle Lenkijos architektūrą pristatys jaunų architektų ir tyrėjų grupė: Izabela Cichońska, Karolina Popera ir Kuba Snopek – projekto „VII dienos architektūra” autoriai ir kuratoriai. Tarp 1945 ir 1989 metų, nepaisant komunistinės valstybės priešiškumo religijai, Lenkijoje buvo pastatyta daugiau nei 3500 bažnyčių. Šį reiškinį galima apibūdinti kaip septintosios dienos architektūrą. Bažnyčių statyba buvo ir tikėjimo išraiška, ir protesto prieš vyriausybę forma. Jų ypatingos raiškos ir kokybės architektūra buvo sustingusios centralizuotos valstybės įtrūkių simbolis. Galiausiai šie bendruomeniniai kultūriniai projektai netruko tapti esminėmis Lenkijos demokratizacijos vietomis. Šių bažnyčių istorija bus atskleidžiama pokalbyje su tyrėjais ir architektais, naudojant fotografijas, žemėlapius, archyvinę medžiagą. Įspūdingą Lenkijos architektūros etapą pristatys jaunų lenkų architektų ir tyrėjų grupė. Projektą 2013 metais pradėjo Izabela Cichońska ir Kuba Snopek, Maskvos STRELKA instituto absolventai ir lektoriai. Ambicingam 408 objektų tyrimui „Septintosios dienos architektūra“ pasitelkta ir didelė kartografų, statistikų, fotografų, programuotojų grupė.

Įėjimas nemokamas. Pokalbis vyks anglų kalba.

Organizatoriai: Architektūros fondas, Lietuvos kultūros taryba, Lenkijos institutas Vilniuje

24 balandžio

Paroda „Laisvės popiežius”

Papiez

Paroda „Laisvės popiežius”
Balandžio 24 d. – gegužės 31 d., Laisvės aikštė Panevėžyje

Ekspozicija pristato Karolį Wojtyłą, didžią asmenybę, kuriam Lenkija ir Vidurio Europos valstybės yra dėkingos už suverenumo atgavimą. Paroda siekia pabrėžti lemtingą Lenkijos vaidmenį laisvės siekimo procesuose XX a. pabaigoje. Būtent Lenkijoje 1979 m. tuometinėje Varšuvos Pergalės aikštėje nuskambėjo įsimintini Jono Pauliaus II žodžiai, kuriais kvietė „atnaujinti šią žemę”. Šie žodžiai tarsi nusakė artėjančius pokyčius. „Solidarumo” judėjimo gimimas, 1989 m. rinkimai, Vidurio Europos valstybių nepriklausomybės atgavimas ir galiausiai Berlyno sienos griūtis.

Organizatoriai: Jono Pauliaus II minties centras Varšuvoje, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lenkijos institutas Vilniuje, Panevėžio miesto savivaldybė

25 balandžio

Lenkų kino klubas 2017: „Jauni ir gabūs. 9-ojo dešimtmečio režisierių karta lenkų kine“: „Kemperis“ (rež. Łukasz Grzegorzek, 2016, 85 min.)

Screen Shot 2017-03-24 at 11.24.17

Lenkų kino klubas 2017: „Jauni ir gabūs. 9-ojo dešimtmečio režisierių karta lenkų kine“: „Kemperis“ (rež. Łukasz Grzegorzek, 2016, 85 min.) 

Balandžio 25 d., 19.00 val., kino centras „Skalvija“ (Goštauto g. 2/15, Vilnius)
Filmą pristatys režisierius Łukasz Grzegorzek ir ciklo „Jauni ir gabūs“ autoriai iš Lenkijos nacionalinio audiovizualinio instituto NInA (tbc)
Balandžio 25 d., 18.00 val., „Kultūros fabrikas“ (Bangų g. 5A, Klaipėda)
Balandžio 27, 18.00 val., laikinoji „Romuvos“ kino salė (Kęstučio g.62, Kaunas)

2017 metais Lenkų kino klubas vadinsis „Jauni ir gabūs. 9-ojo dešimtmečio režisierių karta lenkų kine“. Projektą  Lenkijos institutas Vilniuje rengia bendradarbiaudamas su Lenkijos nacionaliniu audiovizualiniu institutu NInA. Iki metų pabaigos žiūrovai galės susipažinti su 9-ajame dešimtmetyje gimusių lenkų režisierių, jau spėjusių sulaukti sėkmės Lenkijoje ir už jos ribų, kūryba. Filmų ciklą pradės Łukaszo Grzegorzeko vaidybinis filmas „Kamper”. Tai istorija apie trisdešimtmetį, priverstą pagaliau peržiūrėti savo nerūpestingo gyvenimo modelį. Klausimas tik, ar jis pats to nori. Filmo pavadinimas pasiskolintas iš video žaidimų žodyno ir reiškia žaidėją, kuris aktyviai nepersekioja priešininko, o pasislėpęs laukia, kol šie patys paklius į jo taikinį. Ar tokia filosofija pasiteisina ir realiame gyvenime bei asmeniniuose santykiuose, tai jau kitas klausimas…
Vėliau Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos kino teatrų žiūrovų lauks Annos Zameckos filmas „Komunija”, Grzegorzo Zariczny „Bangos”, Kubos Czekaj „Guziukas” ir Tomeko Wasilewskio „Jungtinės meilės valstijos”.

Filmas lenkų, anglų, ispanų kalba su angliškais ir lietuviškais subtitrais. Įėjimas nemokamas.

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje, partneriai: Lenkijos nacionalinis audiovizualinis institutas, kino centras „Skalvija“, kino centras „Romuva“, „Kultūros fabrikas“

26 balandžio

„SAUGA SVARBIAUSIA“ – lenkiško DSS plakato 1954-1988 parodą Vilniuje

???????????????????????????????????????????????????????

„SAUGA SVARBIAUSIA“ – lenkiško DSS plakato 1954-1988 parodą Vilniuje
Iki balandžio 26 d., Dailininkų sąjungos galerijoje Vilniuje (Vokiečių g. 2)

Puikūs Lenkijos menininkų, projektuojančių plakatus, pasiekimai paprastai yra susiejami su kultūra. Analizuojant XX a. antrosios pusės Lenkijos kūrėjų darbus labiausiai buvo susikoncentruota ties kino, teatro, cirko ir muzikos plakatais. Tuo tarpu sunku vienareikšmiškai apibūdinti ir nustatyti tikslią datą, nuo kurios prasidėjo Lenkijos plakato mokykla, kuri pasiekė savo apogėjų praėjusio šimtmečio 50-ųjų ir 60-ųjų metų sandūroje. Tai buvo sėkmingi darbai socialine, politine ar sporto tematika. „Sveiko proto grafika“ – taip 7-ajame dešimtmetyje darbuotojų saugos ir sveikatos (DSS) plakatus įvardijo Meno ir grafikos leidyklos (Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, WAG) redakcijos projektuotojas, vadovas Zbigniew Waszewski. Ši leidykla 1954 metais pradėjo reguliariai skelbti įspėjamuosius plakatus, o iš tikrųjų tęsė nusipelniusio Socialinių reikalų instituto (Instytut Spraw Społecznych) 1932–39 metų leidybos veiklą.

Įėjimas laisvas.

Organizatorius: PKN Orlen Lietuva; partneriai: „The art of poster“ Piotr Dąbrowski Poster Gallery Varšuvoje ir Lenkijos institutas Vilniuje

 

27 balandžio

Andrzejaus Strumiłłos tapybos darbų paroda iš ciklo „Psalmės“

??????????????????????????

Andrzejaus Strumiłłos tapybos darbų paroda iš ciklo „Psalmės“

Balandžio 27 – birželio 11 d., Chaimo Frenkelio vila (Vilniaus g. 74, Šiauliai)

Parodos atidarymas: balandžio 27 d. 17:00

„Psalmės“ – tai 18 paveikslų ciklas nutapytas 1988 m. Autorius savo kūrinius paaukojo atstatytai tuo metu Seinų sinagogai ir savo darbą skiria žydų genocido atminimui. Ciklas nutapytas pagal lenkišką „Psalmyną“, Česlovo Milošo išverstą iš hebrajų kalbos 1979 m. Andrzej Strumiłło (gimė 1928 m. Vilniuje) – tai autorius, kurio interesų ir pasiekimų skalė labai plati: nuo tapybos ir parodų apipavidalinimo iki mažųjų grafikos darbų.

Organizatorius: Suvalkų krašto muziejus, Šiaulių „Aušros” muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje