26 balandžio

„SAUGA SVARBIAUSIA“ – lenkiško DSS plakato 1954-1988 parodą Vilniuje

???????????????????????????????????????????????????????

„SAUGA SVARBIAUSIA“ – lenkiško DSS plakato 1954-1988 parodą Vilniuje
Iki balandžio 26 d., Dailininkų sąjungos galerijoje Vilniuje (Vokiečių g. 2)

Puikūs Lenkijos menininkų, projektuojančių plakatus, pasiekimai paprastai yra susiejami su kultūra. Analizuojant XX a. antrosios pusės Lenkijos kūrėjų darbus labiausiai buvo susikoncentruota ties kino, teatro, cirko ir muzikos plakatais. Tuo tarpu sunku vienareikšmiškai apibūdinti ir nustatyti tikslią datą, nuo kurios prasidėjo Lenkijos plakato mokykla, kuri pasiekė savo apogėjų praėjusio šimtmečio 50-ųjų ir 60-ųjų metų sandūroje. Tai buvo sėkmingi darbai socialine, politine ar sporto tematika. „Sveiko proto grafika“ – taip 7-ajame dešimtmetyje darbuotojų saugos ir sveikatos (DSS) plakatus įvardijo Meno ir grafikos leidyklos (Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, WAG) redakcijos projektuotojas, vadovas Zbigniew Waszewski. Ši leidykla 1954 metais pradėjo reguliariai skelbti įspėjamuosius plakatus, o iš tikrųjų tęsė nusipelniusio Socialinių reikalų instituto (Instytut Spraw Społecznych) 1932–39 metų leidybos veiklą.

Įėjimas laisvas.

Organizatorius: PKN Orlen Lietuva; partneriai: „The art of poster“ Piotr Dąbrowski Poster Gallery Varšuvoje ir Lenkijos institutas Vilniuje

 

27 balandžio

Andrzejaus Strumiłłos tapybos darbų paroda iš ciklo „Psalmės“

??????????????????????????

Andrzejaus Strumiłłos tapybos darbų paroda iš ciklo „Psalmės“

Balandžio 27 – birželio 11 d., Chaimo Frenkelio vila (Vilniaus g. 74, Šiauliai)

Parodos atidarymas: balandžio 27 d. 17:00

„Psalmės“ – tai 18 paveikslų ciklas nutapytas 1988 m. Autorius savo kūrinius paaukojo atstatytai tuo metu Seinų sinagogai ir savo darbą skiria žydų genocido atminimui. Ciklas nutapytas pagal lenkišką „Psalmyną“, Česlovo Milošo išverstą iš hebrajų kalbos 1979 m. Andrzej Strumiłło (gimė 1928 m. Vilniuje) – tai autorius, kurio interesų ir pasiekimų skalė labai plati: nuo tapybos ir parodų apipavidalinimo iki mažųjų grafikos darbų.

Organizatorius: Suvalkų krašto muziejus, Šiaulių „Aušros” muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje

1 gegužės

Lenkija – festivalio „Dizaino savaitė 2017“ garbės svečias

Design

Lenkija – festivalio „Dizaino savaitė 2017“ garbės svečias

Gegužės 1-7 d., Vilnius, Kaunas, Klaipėda

Gegužės pradžioje vyks iki šiol didžiausias lenkų dizaino pristatymas Lietuvoje. Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos gyventojai festivalio „Dizaino savaitė 2017“ metu galės aplankyti net penkias parodas skirtas įdomiausiems lenkų dizaino darbams. Toks nuodugnus pristatymas vyks Lenkijos institutui Vilniuje bendradarbiaujant kartu su Adomo Mickevičiaus institutu Varšuvoje, pasaulyje veikiančiu Culture.pl vardu, ir Lietuvos dizaino forumu.

„Graduation Projects“ – tai geriausių baigiamųjų darbų, kuriuos apgynė studentai iš Čekijos, Lenkijos, Slovakijos, Vengrijos, taip pat šių valstybių piliečiai, studijuojantys už Višegrado šalių ribų, peržiūra. Diplominiai darbai vertinami dviejose kategorijose – taikomosios 2D grafikos ir pramoninės 3D grafikos. Projektas gimė 2002 m., kai keturis kartus per metus leidžiamas periodinis grafikos leidinys „2+3D“ savo puslapiuose pristatė rinktinius Lenkijos mokslo įstaigų grafikos studentų darbus. 2006 m. prie projekto prisijungė Zamek Cieszyn, kuriame pradėtos organizuoti parodos. Nuo 2010 m. projektas yra tarptautinis.
Parodos atidarymas: gegužės 1 d. 16.30 val., bendrovės „Pienocentras“ rūmuose (Laisvės al. 55, Kaunas). Paroda veiks iki gegužės 7 d.

Paroda „WE. Beauty of diversity.“
Skirtingų formų tuo pačiu rūbu apsirengę žmonės. Skirtingi to paties medžio lapai. Skirtingi to paties menininko rankomis pagaminti stiklo objektai. Kas tarp jų bendro? Ar nevienodus lapus ir kūrėjo pirštų atspaudų pažymėtus vienetinius indus vertiname taip pat kritiškai kaip ir „normalumo“ etalonų neatitinkančius žmones? Kokios yra mūsų tolerancijos ribos kitokiam? O gal vis dėlto esame to paties medžio lapai ar stiklas to paties kūrėjo rankose? Šiuos klausimus savo parodoje „Mes“ ketina užduoti Lietuvoje žinoma drabužių dizainerė Julija Janulaitytė, prekės ženklo „Julia Janus“ įkūrėja, ir Lenkijoje kurianti stiklo menininkė Agnieszka Bar. Ši jau ne pirma menininkių kūrybinė kolaboracija taps šių metų festivalio „Dizaino savaitė“ programos akcentu.
Pokalbis su menininkėmis: gegužės 1 d. 18 val., „Čiop Čiop“ studijoje (Žalgirio g. 135, Vilnius).
Parodos atidarymas Vilniuje: gegužės 1 d. 18.30 val., „Čiop Čiop“ studijoje. Paroda veiks iki gegužės 3 d.
Parodos atidarymas Klaipėdoje: gegužės 5 d. 16 val., kūrybiniame inkubatoriuje „Kultūros fabrikas” (Bangų g. 5A, Klaipėda). Paroda veiks iki gegužės 8 d.

Paroda „ROUNDABOUT BALTIC. DESIGN WITH A SEA VIEW“  – tai asmeniškas pasakojimas, atspindintis vaizdinius ryšius siejančius dizainerius, jų kūrinius ir pajūrio peizažą, kuris atgyja kūrėjų kasdieniam naudojimui suprojektuotuose daiktuose. Pristatomi Baltijos šalių – Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Suomijos, Danijos ir Vokietijos – autorių darbai, kurių forma ar sandara kildinama iš šiam regionui būdingų amatų ir materialaus paveldo, akivaizdžiai susiję su aplinka, atitinkantys regiono vizualinį charakterį. Suskirstymas pagal valstybes parodoje nėra esminis. Kuratorė Agnieszka Jacobson-Cielecka objektus sudėliojo pagal juos jungiančius panašumus ir bendras savybes. Atkreipus dėmesį į formą, medžiagas, spalvas, gamybos metodą matyti, kad kiekvienas kūrėjas ieško savito sprendimo. Baltijos jūra tapo jungiamąja dizainerių kalba, kuri suartino nepažįstamus kaimynus.
Gegužės 3 d. 18.30 val.  vyks pokalbis (anglų k.) su kuratore Agnieszka Jacobson-Cielecka – Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius).
Parodos atidarymas: gegužės 3 d. 19 val., Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje. Paroda veiks iki birželio 15 d.

Antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda – tai 1969 m. Varšuvoje vykusios legendinės parodos rekonstrukcija, papildyta naujausiais 2000–2005 m. lenkų dizainerių kūriniais. Šiuolaikinė vizualioji komunikacija, kitaip nei XX a. septintajame dešimtmetyje, tai ne vien grafiniai ženklai, o ištisi daugiasluoksniai projektai, kuriami remiantis tipografijos, formos, pavidalo ir spalvų įvairove. Didelė darbų dalis yra vizualinės tapatybės koncepcijų ar sudėtingų rinkodaros strategijų elementai. Paroda buvo rodoma Vilniuje ir Kaune, lankytojai supažindinami su 200 kūrinių.
Parodos atidarymas: gegužės 4 d. 17 val., VDA Klaipėdos fakultete (Daržų g. 18, Klaipėda). Paroda veiks iki gegužės 26 d.

Paroda „POLISH DESIGN IN THE MIDDLE OF…“ pristato trisdešimt lenkų dizainerių, debiutuojančių ar jau pripažintų, darbų. Eksponuojami projektai byloja apie lenkų grafikos potencialą ir kūrėjų mąstymo kryptį. Lenkų dizainas nuolat plėtojamas ir atranda naujų savų kelrodžių. Dabar išgyvena pokyčių, refleksijos, įkvėpimo ir inovacijų etapą. Ši daugiadalykė paroda supažindina su įvairiomis projektavimo sritimis, jungia dizainerius, dailininkus, amatininkus ir jauną verslą. Parodos kuratorė Izabela Bołoz.
Parodos atidarymas: gegužės 5 d. 17 val., M. Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12, Kaunas). Paroda veiks iki gegužės 28 d.

Daugiau apie „Lietuvos dizaino savaitė 2017“: www.dizainosavaite.lt.

Lenkų programos organizatoriai: Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje (IAM, Culture.pl), Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija, Lietuvos dizaino forumas, Lenkijos institutas Vilniuje, Stalowa Wola regioninis muziejus, Gdynės miesto muziejus, Gdynės dizaino centras – Pamario mokslo ir technologijos parkas, VšĮ „Interjero erdvė“, Agnieszka Bar/BASK, Julija Janulaitytė/Julia Janus, Čiop Čiop Event Studio, kultūros institucija „Zamek Cieszyn“, , Lietuvos dailės muziejus/Taikomosios dailės ir dizaino muziejus Vilniuje, „DesignCrit“, „Oldschool Logo“, VDA Klaipėdos fakultetas, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Kultūros fabrikas

9 gegužės

Seminarai „Žvilgsnis į Vyšegrado grupę: dabartis ir perspektyvos”

FOCUS ON V4 FB header

Seminarai „Žvilgsnis į Vyšegrado grupę: dabartis ir perspektyvos”

Lenkijos pirmininkavimo Vyšegrado grupei proga (2016 m. liepa – 2017 m. birželis) Lenkijos institutas Vilniuje bendradarbiaudamas su Lenkijos, Čekijos, Slovakijos ir Vengrijos ambasadomis organizuoja du atvirus seminarus, skirtus istorinio ir dabartinio Vyšegrado bendradarbiavimo  apžvalgai. Per pastaruosius dvidešimt penkerius metus Vyšegrado grupės šalių bendradarbiavimas, paremtas bendrais interesais ir vertybėmis, nepaprastai suaktyvėjo. V4 tapo atpažįstamu ženklu, simbolizuojančiu sėkmingą iniciatyvą, siekiant realizuoti bendrus interesus  bei pagrindiniu Vidurio Europos bendradarbiavimo modeliu.
Seminaras vyks Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete (gegužės 9 d.) ir– Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (gegužės 10 d.). Seminaruose dalyvaus ekspertai iš kiekvienos V4 valstybės: Tomasz Żornaczuk (Lenkijos tarptautinių santykių institutas PISM, Lenkija), Márton Ugrósdy (Užsienio reikalų ir prekybos institutas, Vengrija), Matúš Mišík (Bratislavos Komenskio universiteto Politikos mokslų fakultetas, Slovakija), Petr Pirunčík (Čekijos Respublikos prezidento kanceliarija, Užsienio reikalų biuras, Čekija).
Seminarų metu veiks dvi parodos: „Nuo Vyšegrado iki Vyšegrado” (Kaune)  ir „25eri Vyšegrado grupės metai” (Vilniuje).
Dalyvavimas seminaruose nemokamas. Seminarai vyks anglų kalba.

Programa:
Gegužes 9 d., Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas, aud. 106, 311, V. Putvinskio g. 23-604, Kaunas

 • 11:15-12:00 Oficialus seminaro atidarymas dalyvaujant VDU vadovybei ir V4 valstybių ambasadoriams, aud. 106
 • 12:00-12:45 Įvadas į Vyšegrado grupės problematiką – Tomasz Żornaczuk (Lenkijos tarptautinių santykių institutas, Lenkija) , aud. 106
 • 12:45-13:15 kavos pertraukėlė/ parodos „Nuo Vyšegrado iki Vyšegrado” atidarymas
 • 13:15-14:45 V4 užsienio politika – Márton Ugrósdy (Užsienio reikalų ir prekybos institutas, Vengrija), aud. 106
 • Bendradarbiavimas kultūros, švietimo, jaunimo mainų srityse – Petr Pirunčík (Čekijos Respublikos prezidento kanceliarija, Užsienio reikalų biuras) , aud. 106
 • 16:15-17:15 V4 ekonomika ir bendradarbiavimas energetikos srityje – Matúš Mišík (Bratislavos Komenskio universiteto Politikos mokslų fakultetas, Slovakija) – aud. 311

Gegužes 10 d., Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas, aud.402, Vokiečių g. 10, Vilnius

 • 9:45-10:30 Oficialus seminaro atidarymas dalyvaujant Instituto vadovybei ir V4 valstybių ambasadoriams, aud. 402
 • 10:30-11:15 Įvadas į Vyšegrado grupės problematiką – Tomasz Żornaczuk (Lenkijos tarptautinių santykių institutas, Lenkija), aud. 402
 • 11:15-11:30 kavos pertraukėlė/ parodos „25eri Vyšegrado grupės metai” atidarymas
 • 11:30-13:00 V4 užsienio politika – Márton Ugrósdy (Užsienio reikalų ir prekybos institutas, Vengrija), aud. 402
 • Bendradarbiavimas kultūros, švietimo, jaunimo mainų srityse – Petr Pirunčík (Čekijos Respublikos prezidento kanceliarija, Užsienio reikalų biuras), aud. 402
 • 15:00-16:30 V4 ekonomika ir bendradarbiavimas energetikos srityje – Matúš Mišík (Bratislavos Komenskio universiteto Politikos mokslų fakultetas, Slovakija), aud. 402

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje
Partneriai: Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje, Slovakijos ambasada Rygoje, Vengrijos ambasada Vilniuje, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas 

 

11 gegužės

(Polski) Obchody 200. rocznicy śmierci Generała Tadeusza Kościuszki

PLAKATAS-KOSCIUSZKO

Generolo Tado Kosciuškos 200-ųjų mirties metinių minėjimas

2017 metais minime Tado Kosciuškos, Lenkijos, Lietuvos, Baltarusijos, Prancūzijos ir JAV nacionalinio didvyrio, 200-ąsias mirties metines. Šie metai Lenkijoje yra paskelbti Tado Kosciuškos metais. Tado Kosciuškos 200-osios mirties metinės yra įtrauktos ir į UNESCO 2016–2017 metais minimų sukakčių sąrašą. Lenkijos instituto Vilniuje iniciatyva, bendradarbiaujant su Lenkijos Respublikos ambasada Lietuvoje bei Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija pagrindinės Tado Kosciuškos minėjimo iškilmes vyks VDU botanikos sode Kaune. Programoje numatyta paskaita apie generolą Tada Kosciuška, inscenizuotas karių pasirodymas ir medelio sodinimas T. Kosciuškai atminti.

Minėjimo programoje vyks:
-17 val. - prof. Vlado Rakučio pranešimas „Generolas Tadas Kosciuška – laisvę mylinčių Lenkijos, Lietuvos ir Amerikos tautų nacionalinis didvyris“.
-18 val. - inscenizuotas XVIII a. pab. – XIX a. pr. karių pasirodymas, kuriame dalyvaus LDK 1-asis Didžiojo etmono pėstininkų regimentas (Ukmergė), Kauno karo istorijos klubas prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus, LDK generolo Juzefo Beliako Lietuvos totorių karo istorijos klubas, 1-asis princo Albrechto lietuvių dragūnų pulkas (Klaipėda), Kauno pavieto laisvieji šauliai, Aleksoto 4 pėstininkų pulko voltižieriai, Lietuvos šaulių sąjungos Vytauto Didžiojo 2-osios rinktinės Aleksoto 212 kuopa.
-18.30 - medelio sodinimas (buko) T. Kosciuškai atminti.

Renginys vyks lietuvių kalba.
Gegužės 11 d., 17 val., VDU Kauno botanikos sodas (Ž. E. Žilibero g. 6)

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos Respublikos ambasada, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Aleksoto seniūnija, Aleksoto bendruomenės centras, VDU Kauno botanikos sodas, Vytauto Didžiojo karo muziejus

16 gegužės

Lenkų kino klubas 2017: „Jauni ir gabūs. 9-ojo dešimtmečio režisierių karta lenkų kine“: „Komunija“ (rež. Anna Zamecka, 2016, 72 min.)

z21004967Q,-Komunia-

Lenkų kino klubas 2017: „Jauni ir gabūs. 9-ojo dešimtmečio režisierių karta lenkų kine“: „Komunija“ (rež. Anna Zamecka, 2016, 72 min.)

Gegužės 16 d., 18.00 val., „Kultūros fabrikas“ (Bangų g. 5A, Klaipėda)
Gegužės 16 d., 19.00 val., kino centras „Skalvija“ (Goštauto g. 2/15, Vilnius)
Gegužės 25 d., 18.00 val., laikinoji „Romuvos“ kino salė (Kęstučio g. 62, Kaunas) 

2016 m. Lokarno kino festivalyje apdovanotas, 2017 m. Lenkijos kino akademijos išrinktas geriausiu metų dokumentiniu filmu pilnametražis Annos Zameckos debiutas – tai jaudinantis pasakojimas apie pernelyg ankstyvą brandą. Keturiolikametė Olia rūpinasi namų ūkiu, prižiūri tėvą ir neįgalų brolį, palaiko ryšius su atskirai gyvenančia motina ir iš visų jėgų bando sugrąžinti ją namo, kad šeima vėl gyventų kartu. Pretekstu susitikti su mama tampa trylikamečio brolio Nikodemo pirmosios Komunijos iškilmės. Olia imasi iniciatyvos organizuoti idealią šeimos šventę.
Filmas lenkų, kalba su lietuviškais subtitrais. Įėjimas nemokamas.

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje, partneriai: Lenkijos nacionalinis audiovizualinis institutas (NInA), kino centras „Skalvija“, kino centras „Romuva“, „Kultūros fabrikas“

18 gegužės

Paroda „Europos giminės. Dvidešimto amžiaus lenkų dvarininkija“

fotoPLakatmm

Paroda „Europos giminės. Dvidešimto amžiaus lenkų dvarininkija“

Gegužės 18 d. – birželio 18 d., Jašiūnų Balinskių dvaro rūmai (Sniadeckio g. 2)
Parodos atidarymas: gegužės 18 d. 14 val.

„Lenkų dvarininkijai XX a. istorija buvo žiauri – iš pradžių jie buvo panaikinti kaip visuomenės grupė, kartu kiekviena proga naikinant jų materialinį paveldą, vėliau ištisus dešimtmečius nebuvo leidžiama apie juos rašyti, taip pasmerkiant juos užmarščiai ir ištrinant iš  visuomenės sąmonės” – rašė istorikas Tadeuszas Epszteinas. Parodos tikslas – pristatyti dvarininkiją kaip istorinį ir kultūrinį reiškinį, kurio vertybių sistema įtakojo ne vieno iškilaus lenko savimonės formavimąsi. Paroda supažindina su 8 lenkų dvarininkų giminėmis: Czapskiais, Donimirskiais, Gombrowicziais, Janta-Połczyńskiais, Lanckorońskiais, Pileckiais, Radvilomis, Lutosławskiais. Paroda parengta lenkų, anglų ir prancūzų kalbomis.
Prieš parodos atidarymą dr. Agnieszka Łuczak, Tautos atminties instituto Poznanės edukacijos biuro vadovė skaitys paskaitą apie lenkų dvarininkiją.
Renginys lenkų kalba. Įėjimas laisvas. 

Organizatoriai: Tautos atminties instituto Poznanės edukacijos biuras, Lenkijos dvarininkų draugija, Lenkijos institutas Vilniuje, Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras, Jašiūnų Balinskių dvaro rūmai

19 gegužės

Šiuolaikinių lenkų teatro plakatų paroda iš Žešuvo (Rzeszów) tarptautinės teatro plakatų bienalės rinkinių

Zarasai

Šiuolaikinių lenkų teatro plakatų paroda iš Žešuvo (Rzeszów) tarptautinės teatro plakatų bienalės rinkinių

Gegužės 19 d. – birželio 11 d., Zarasų krašto muziejus (D. Bukonto g. 20, Zarasai)

„Parodoje eksponuojami 2006-2016 m. sukurti lenkų plakatai. Tai atrinkta visumos, kurią tiesą sakant taip pat vertėtų parodyti, dalis. Tuo metu savo meninę veiklą baigė iškilūs visame pasaulyje garsios vadinamosios Lenkų plakato mokyklos atstovai – Franciszek Starowiejski, Mieczysław Górowski, Andrzej Klimowski, Jan Lenica. Kai kurių iš jų jau nebėra tarp mūsų. Pamažu jie tampa istorija, užleisdami vietą vidurinei ir jaunajai plakatų kūrėjų kartai, brendusiai lenkų plakatui nepaprastai palankioje terpėje. Lenkų plakato mokyklos patrauklumą ir nepaprastą populiarumą be kita ko galima paaiškinti tuo, kad didžiosios uniformizacijos, kurią iš dalies lėmė vis tobulesnė fotografija, laikais, lenkų plakatas stebino nauja estetika, laisve ir humoru. Rankų darbo plakatai išsiskyrė įvairove, individualumu, buvo atpažįstami pasauliniame plakatų kontekste, be to buvo svarbus visuomenės komunikavimo elementas. Geriausi ano meto plakatai – tai kino ir teatro plakatai.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Wandos Siemaszkowos Žešuvo teatras, Zarasų krašto muziejus

23 gegužės

Tarptautinė mokslinė konferencija „VIENO VALDOVO IŠTIKIMI PAVALDINIAI…“: LIETUVA IR SAKSONIJA VALDANT VETINAMS

herbas

Tarptautinė mokslinė konferencija „VIENO VALDOVO IŠTIKIMI PAVALDINIAI…“: LIETUVA IR SAKSONIJA VALDANT VETINAMS

2017 m. gegužės 23–24 d.
Valdovų rūmai

Vienas aktyviausių Lietuvos tarptautinių ryšių partnerių nuo Viduramžių iki šių dienų buvo Vokietija ir ypač kelios jos istorinės žemės. Viena tokių Lietuvos istorinei raidai svarbiausių Vokietijos žemių yra Saksonija. Su Saksonija siejamas pirmasis Lietuvos paminėjimas rašytiniuose šaltiniuose 1009 m., vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnacijos byla XIII a., didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškai XIV a. pradžioje, Vokiečių ordino riterių rekrutavimas kovai su pagonimis lietuviais, Gediminaičių-Jogailaičių ir saksų Vetinų dinastiniai ryšiai XV–XVI a., Reformacijos sklaida ir religiniai XVII a. konfliktai Vidurio Europoje.

Ypač glaudūs saitai Lietuvą ir Saksoniją susiejo XVII a. pabaigoje – XVIII a. antroje pusėje (1697–1763), kai Abiejų Tautų Respubliką (jungtinę Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybę) bei Saksonijos kunigaikštystę valdė du bendri valdovai iš saksų Vetinų dinastijos – Augustas Stiprusis ir jo sūnus Augustas III. Tai buvo visų Vetinų valdomų valstybių politinės raidos perspektyvų vilties ir karinių nesėkmių, visuomenės gyvenimo regimos ramybės ir visą Respubliką apimančių politinių grupuočių konfrontacijos, kultūros sklaidos ir tarptautinės situacijos komplikacijų, kai kurių valdymo struktūrų paralyžiaus ir pirmųjų esminių valstybės reformų planų brandinimo laikai.

Būta sumanymų Saksonijos kunigaikštystę su Abiejų Tautų Respublika susieti glaudesne sąjunga arba netgi paskelbti Vetinus paveldimais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovais. Tačiau ši idėja nesulaukė reikšmingesnės bajorijos paramos. Kitų reformų sumanymai – valdymo centralizavimo, parlamentinės veiklos sunorminimo bei liberum veto teisės atsisakymo, kariuomenės padidinimo ir pan. – Respublikoje buvo bandomi įgyvendinti jau XVIII a. pabaigoje.

Šių reformų kulminacija tapusi 1791 m. gegužės 3 d. konstitucija numatė, kad Lietuvos ir Lenkijos valdovo sostą perims Saksonijos Vetinų dinastija. Šiuokart iniciatyvą parodė Respublikos bajorija – reformų šalininkai.

Saksonijos Vetinai valdė XIX a. pradžioje trumpai egzistavusią Varšuvos kunigaikštystę, į kurios sudėtį įėjo ir Lietuvos Užnemunė. Įdomu, kad dar po šimto metų, baigiantis Pirmajam pasauliniam karui, Saksonijos dinastijos atstovai vėl buvo svarstomi kaip kandidatai į Lietuvos karaliaus sostą.

Greta politinių, diplomatinių, dinastinių bei karinių saitų, Lietuvą su Saksonija siejo ir kultūriniai, meniniai ryšiai, siekę Renesanso laikus, o itin suintensyvėję Baroko epochoje, kai Abiejų Tautų Respublika ir Saksonija buvo valdomos bendrų valdovų.

Konferencijos pranešimai daugiausia kaip tik ir turėtų būti skiriami įvairiems Vetinų valdymo laikotarpio (1697–1763) aspektams. Kiti Lietuvos bei Saksonijos istorinių ryšių momentai galėtų papildyti pagrindinės tematikos kontekstą.

Ši konferencija sumanyta kaip tarptautinės parodos, planuojamos surengti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose kartu su Dresdeno valstybiniais meno rinkiniais (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) 2018 m., mokslinis įvadas. Konferencijos pranešimus planuojama skelbti kartu su parodos katalogu. 2018 m. numatoma surengti atskirą konferenciją, skirtą Lietuvos ir Vokietijos istoriniams ryšiams. Abi tarptautinės mokslinės konferencijos ir paroda bei jos kultūrinė programa skiriamos Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui (1918–2018).

Konferencijos globėjas Deividas Matulionis
Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko patarėjas, buvęs Lietuvos Respublikos ambasadorius Vokietijos Federacinėje Respublikoje

Konferencijos organizatoriai 
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Dresdeno valstybiniai meno rinkiniai (Staatliche Kunstsammlungen Dresden)
Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas
Lietuvos istorijos instituto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos skyrius

Konferencijos partneris
Lenkijos institutas Vilniuje

Konferencijos organizacinė kolegija
Prof. dr. Dirk Syndram
Prof. dr. Rimvydas Petrauskas
Doc. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė
Dr. Andrzej Krzysztof Link-Lenczowski
Dr. Gintautas Sliesoriūnas
Dr. Mindaugas Šapoka
Dr. Andrei Macuk
Doc. dr. Vydas Dolinskas
Dalius Avižinis
Marijus Uzorka

Oficialios konferencijos kalbos
Lietuvių ir vokiečių (sinchroninis vertimas)

30 gegužės

Vakaras skirtas paminėti generolo Tado Kosciuškos 200-ąsias mirties metines

PlakatKosciuszko-internet

Vakaras skirtas paminėti generolo Tado Kosciuškos 200-ąsias mirties metines

Gegužės 30 d., 18 val., Jašiūnų Balinskių dvaro rūmai (Sniadeckio g. 2)

2017 metais minime Tado Kosciuškos, Lenkijos, Lietuvos, Baltarusijos, Prancūzijos ir JAV nacionalinio didvyrio, 200-ąsias mirties metines. Šie metai Lenkijoje yra paskelbti Tado Kosciuškos metais. Tado Kosciuškos 200-osios mirties metinės yra įtrauktos ir į UNESCO 2016–2017 metais minimų sukakčių sąrašą. Koncertas „Kościuszko plays Kościuszko” – tai antras, po VDU botanikos sode, gegužės 11 d. organizuojamo minėjimo, projektas Lietuvoje, iniciuotas Lenkijos instituto Vilniuje.

Vakaro programoje:
Prof. Alfredo Bumblausko paskaita apie Tadą Kosčiuška. Paskaita vyks lietuvių kalba.
Koncertas „Kościuszko plays Kościuszko”. Koncertuos „Bokun/Kościuszko Duo”. Tai – klarneto ir gitaros duetas, kuris savo muzika siekia iš naujo atrasti kamerinės muzikos šedevrus – nuo Šuberto, XX a. prancūzų kompozitorių (Debiusi, Ravelio, Dyenso) iki naujausios kamerinės ir solo muzikos (Szewczyk, Smutny) ar klezmer-fusion (Yom). Neįprastą duetą įkurti paskatino muzikų meilė kamerinei muzikai. Ilgametė muzikavimo patirtis su kitais kamerinės muzikos atlikėjais įkvėpė duetą naujoms interpretacijoms, išsiskiriančioms atlikimo kokybe, tačiau tuo pat metu suprantamoms plačiam publikos ratui. 2015 m. atlikėjai išleido albumą A la carte, puikiai įvertintą muzikos kritikų. Koncerto metu Lietuvoje be kitų skambės specialiai transkribuoti Tado Kosciuškos muzikiniai kūriniai.
Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras, Jašiūnų Balinskių dvaro rūmai