8 vasario

Antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda 1945-1969 ir 2000-2015 Kaune

???????????????

Antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda 1945-1969 ir 2000-2015 Kaune
Vasario 2-28 d., Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakulteto parodų salė (A. Mackevičiaus g. 27)
Parodos atidarymas: 2017.02.08, 15 val.

Ženklas tai vienas svarbiausių vizualinės komunikacijos elementų. Abstraktūs simboliai, metaforos ir grafiniai trumpiniai yra kaip grafinės kalbos sistemos, kuri kaip lęšis atspindi konkrečią visuomenę ar šalį, skiemenys arba raidės. Nuo 7-ojo dešimtmečio pabaigos Lenkijoje nebuvo nė vienos parodos, jokio leidinio, kuriame būtų bandoma parodyti grafinių ženklų istoriją bei jų vaizdinę tapatybę.
Parodoje bus parodytas lenkų ženklų bei vizualinės komunikacijos sistemų spektras. Ekspozicija primins garsius 1945-1969 projektus, priartins taikomosios lenkų grafikos istoriją, leis palyginti šios srities grandų darbus su naujausiais lenkų grafinio projektavimo pasiekimais. Pirmoji ekspozicijos dalis yra legendinės 1969 m. parodytos Pirmosios Lenkijos grafinių ženklų parodos atkūrimas. Lenkijos dailininkų sąjungos būstinėje Varšuvoje tuo metu buvo parodyti 335 projektai, kuriuos komisija atrinko iš atsiųstų darbų – pvz. banko Pekao grafinis ženklas, Lenkų mados, Naftos produktu centras, Unitra, prekybos namų „Telimena” ženklai, taip pat kiti, šiandien legendiniais tapę ženklai, kuriuos sukūrė žymūs: Ryszard Bojar, Roman Duszek, Jan Hollender, Emilia Nożko-Paprocka, Karol Śliwka, Leon Urbański. Antra parodos dalis skirta naujausiems Lenkijoje 2000-2015 metais sukurtiems ženklams, kuriuos iš 3000 atsiųstų darbų atrinko Konsultantų ir komisijos narių taryba (Ryszard Bojar, Marta Gawin, Viktoriya Grabowska, Michał Łojewski, Katarzyna Roj, Kuba Sowiński, Marcin Wolny bei Patryk Hardziej ir Rene Wawrzkiewicz).
Parodos kuratoriai: Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje (IAM, culture.pl), Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultetas; partneris: Lietuvos dizaino forumas

9 vasario

Krzysztofo Gierałtowskio fotografijų paroda „Portretas be veido“

Gieralt

Krzysztofo Gierałtowskio fotografijų paroda „Portretas be veido“
Vasario 9 d. – kovo 19 d., M. Žilinsko dailės galerija (Nepriklausomybės a. 12, Kaunas)
Atidarymas: 2017.02.09, 18 val.

Krzysztof Gierałtowski – vienas žymiausių lenkų fotomenininkų. Jis yra Lenkijos fotomenininkų sąjungos (ZPAF), Teatro autorių ir kompozitorių sąjungos (ZAiKS) narys bei Vokietijos fotografijos draugijos (DGPh) narys korespondentas. Visuotinai pripažintas fotografas yra Lenkijos ir Olandijos kultūros ministerijų, Prancūzijos Respublikos, JAV Informacinės agentūros, Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne bei ZAiKS stipendininkas. Gierałtowskio fotografijos jau keliasdešimt metų eksponuojamos individualiose ir kolektyvinėse parodose Lenkijoje ir visame pasaulyje. Ne vieną parodą Lietuvoje jau surengusio fotografo darbai yra ir daugelio prestižinių muziejų (Vašingtone, San Franciske, Osle, Kopenhagoje, Paryžiuje, Berlyne, Maskvoje ir kitur) kolekcijose. Lenkijos inteligentijos kronikininku save vadinantis autorius įžymiųjų lenkų portretus kuria jau daugiau kaip 30 metų. Šiandien fotografo archyve – per 100 tūkstančių negatyvų.

Organizatorius: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus; partneriai: Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje (IAM, culture.pl), Lenkijos institutas Vilniuje

10 vasario

Paskaita „Ona Celietė – antroji Jogailos sutuoktinė“

ONA CELIETE OK

Paskaita „Ona Celietė – antroji Jogailos sutuoktinė“

Vasario 10 d., 18 val. Lenkijos institutas Vilniuje (Didžioji g. 23)

Paskaita vyks anglų kalbą be vertimo.

Majos Lukanc  (Liublianos universitetas) paskaita skirta Onai Celietei, Jogailos antrajai žmonai ir politinei situacijai  viduramžio Europoje. Ona Celietė (lenk. Anna Cylejska, slov. Ana Celjska) (*maždaug 1380/1388 – †1416) – bemaž vienintelė Viduramžių sąsaja, rišanti dabartinę Slovėniją ir Lenkiją/Lietuvą. Istorija įamžino šią grafaitę, kai ji susituokė su Lenkijos karaliumi ir Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Jogaila (Władysław II Jagiełło) ir šitaip tapo pirmąja karaliene tarp Celės grafų, svarbiausios kilmingųjų giminės, kilusios iš šiuolaikinės Slovėnijos teritorijos.
Maja Lukanc baigė 2015 m. Liublianos universiteto Humanistikos fakultetą ir apgynė diplominį darbą „Ona Celietė: biografinė apybraiža“ už kurį gavo Liublianos universiteto F. Prešereno premiją. Bendradarbiaujant su Celės krašto muziejumi išleido knygą apie Ona Celietė ir paraše daug publikacijų skirtų plačiajai visuomenei.
Įėjimas laisvas. 

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Liublianos universiteto Slovėnų kaip antrosios ir užsienio kalbos centras, Liublianos universiteto Humanistikos fakultetas, Slovėnijos Respublikos ambasada Varšuvoje,  Celės krašto muziejus,  Vilniaus universitetas

23 vasario

Lenkija Vilniaus knygų mugėje

ARKA Wilkonia Budowa 2006r (203)

Lenkija Vilniaus knygų mugėje

Vasario 23-26 d., Stendas Nr. 3.21., Lietuvos parodų ir kongresų centras Litexpo, (Laisvės pr. 5, Vilnius)

Šiemet Lenkijos instituto stendas daugiausiai bus skirtas lenkų reportažui. Parodysime, kaip lenkų reportažų autoriai mato pasaulį. Savo pasiekimus pristatys viena iš didžiausių lenkų leidyklų „Czarne“, kurią atstovaus Wojciech Górecki, knygų „Kaukazo planeta („Planeta Kaukaz“, 2002), „Tostas už pirmtakus“ („Toast za przodków“, 2010), „Abchazija“ („Abchazja“, 2013) autorius. Jo kūryba išversta į kinų, gruzinų, slovakų, italų kalbas. Rašytojas yra apdovanotas daugelių prestižinių premijų.
Mugės lankytojai turės progą susipažinti su leidykla „Biuro Literackie“, kurios pastangomis kasmet išleidžiama apie keturiasdešimt knygų pavadinimų, tai lenkų ir pasaulinės literatūros panorama – nuo klasikų ir šiuolaikinių kūrėjų iki perspektyvių jaunų rašytojų. Leidykla yra vertinama skaitytojų ir kritikų. Jos knygos laimėjo dešimtis apdovanojimų. Mugėje svečiuosis Artur Burszta, leidyklos steigėjas ir savininkas.
Knygos vaikams šiais metais pristatys leidykla „Hokus Pokus“ ir ypatingas mugės svečiai: Józef Wilkoń, iliustracijų autorius, universalus kūrėjas, skulptorius, scenografas, beveik 200 knygų vaikams ir suaugusiems iliustratorius ir Patrycja Bliuj-Stodulska, kilusi iš Vilniaus, jauna talentinga iliustratorė ir knygų vaikams autorė.
Knygos mugės lankytojai turės galimybę dalyvauti daugelyje susitikimuose su autoriais, susipažinti su lenkų naujomis knygomis suaugusiems ir vaikams. Mugėje svečiuosis žinomas dailininkas, plakatų, ekslibrių, piešinių ir iliustracijų kūrėjas, jau daug metų Lenkijoje gyvenantis Stasys Eidrigevičius. Mugės metu bus pristatyta jo iliustruota Tadeuszo Różewicziaus poezijos knyga „Vanduo puodelyje“. Tiksli visų susitikimų programa jau netrukus: www.lenkijosinstitutas.lt.

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje

Partneriai: leidykla „Czarne”, leidykla „Hokus Pokus”, leidykla „Biuro Literackie”, Knygų institutas Krokuvoje, leidykla „Apostrofa”, Knygų šalis, Lietuvos kultūros institutas

Nuotraukoje Józef Wilkoń šalia savo „Arkos“

1 kovo

Małgorzatos Żurados paroda „Viską matančios akys”

Zurada

Małgorzatos Żurados paroda „Viską matančios akys”
Parodos atidarymas: 2017.03.01, 18 val., Projektų erdvėje Sodų 4 (Vilnius)

Projektų erdvėje Sodų 4 pristatoma lenkų menininkės Małgorzatos Żurados paroda, kuria ji kviečia pirmą kartą susipažinti su daugiausia Lietuvoje, reziduojant Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje bei Vilniuje 2016–aisiais, atlikto tyrimo rezultatais ir sukurta jį atskleidžiančia medžiaga. Viską matančios akys – tai tiesioginė nuoroda į to paties pavadinimo scenarijų, parašytą aiškiaregio Stefan Ossowiecki pagal jo paties biografiją 1940–aisiais ir skirtą Paramount Pictures. Šis projektas yra meninė istorinių duomenų apie jo ir kitų mediumų XX a. pradžioje atliktus eksperimentus interpretacija. Remiantis užfiksuotais šaltiniais formuojamas naujas naratyvas, laisvai jungiantis tikrus ir išgalvotus faktus ir siūlantis plačiąja prasme tyrinėti komunikaciją su nežinomu asmeniu, ribinių būsenų idėją, ekstrasensorinį suvokimą bei žinių perdavimą neįprastais būdais.

Małgorzata Żurada yra tarpdisciplininė menininkė, gyvenanti ir kurianti Varšuvoje, Lenkijoje. 2002–aisiais ji baigė Varšuvos dailės akademiją (grafikos meno ir grafinio dizaino magistrą) ir dalyvavo įvairiose parodose bei rezidencijose Lenkijoje, Lietuvoje, Suomijoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Indonezijoje. Menininkė domisi ryšiais tarp formos ir reikšmės. Jos kūryboje atsiskleidžia praeities ir dabarties okultinės teorijos, ritualai ir dvasinės praktikos. Pagrindinės jos tyrimų kryptys yra vizualinės kalbos jungtys su tikėjimo sistemomis ir ezoterinių žinių šifravimo būdai. Šiuo metu Żurados kūryba nuo grafinio meno palaipsniui krypsta link konceptualumo, išnaudodama performatyvius kūno gebėjimus bei įtraukdama laiką ir erdvę kaip papildomus prasmės faktorius. 2016–aisiais menininkei paskirta Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos stipendija, kuri buvo skirta ir šio projekto įgyvendinimui. Daugiau apie menininkę www.mzurada.com.

Atidarymo metu Aušra Kaziliūnaitė skaitys šiai parodai sukurtus poetinius tekstus.

Paroda veikia: 2017/03/02–17, trečiadieniais–penktadieniais 16–20 val. arba susitarus tel. +37062689230.

Organizatorius: Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga; partneriai: Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje (IAM, culture.pl), Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lenkijos institutas Vilniuje

3 kovo

„Žvilgsnis į lėlių teatro gyvenimą” – susitikimas su Marta Guśniowska

LNB_Teatras_0227_504x504_001

„Žvilgsnis į lėlių teatro gyvenimą” – susitikimas su Marta Guśniowska
Kovo 3 d., 15.00 val.,  Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (Gedimino pr. 51, Vilnius, III a. bendradarbystės erdvėje)

Lėlių teatro scena gyvena savitą gyvenimą, net ir dramaturgijos pasaulio viduje. Specifinės ir jos aktualijos. Pasikalbėti apie šiuolaikinį lėlių teatrą, jo (ne)populiarumą, potencialą, kūrėjų dėmesį šiai specifinei meno rūšiai ir kitus susijusius dalykus kviečia dvi išskirtinės šiai meno sričiai atstovaujančios asmenybės iš Lenkijos. Pirmoji jų – Marta Guśniowska, žinomiausia Lenkijos lėlių teatro dramaturgė. Jos kūryba itin populiari jos gimtojoje šalyje, verčiama ir į užsienio kalbas, tarp jų – ir lietuvių. Šių dienų dramaturgijos kontekste M. Guśniowska įdomi tuo, kad naudodamasi tradicinėmis formomis pasuka siužetus netikėta linkme ir taip jais patraukia šiuolaikinį žiūrovą.

Įėjimas laisvas. Susitikimas vyks lenkų ir lietuvių kalbomis su vertimu.

Organizatoriai: Nacionalinė biblioteka ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo knygos tarybos (International Board on Books for Young People, IBBY) Lietuvos skyrius; Lenkijos institutas Vilniuje

3 kovo

Lėlių spektaklis visai šeimai „Tik pamanykit, kokia Žąsis!” (Animacijos teatras, Poznanė)

ges-fb

Lėlių spektaklis visai šeimai „Tik pamanykit, kokia Žąsis!” (Animacijos teatras, Poznanė)
Kovo 3 d., 12 val., Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras (Vilniaus g. 48, Šalčininkai)
Kovo 4 d., 15 val. ir 18 val., Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, Balkono teatras (Gedimino pr. 42, Vilnius) 

Kas nematė geraširdės Žąsies bevaikštančios po kaimo kiemą? Ilgas kaklas, juokingos, didelės ir nerangios pėdos – žąsis kaip žąsis. Bet ar mes pažįstame ją iš tikrųjų? Ar jūs kada nors susimąstėte, kas iš tikrųjų vyksta jos širdyje? Apie ką ji galvoja? Apie ką svajoja? Spektaklio kūrėjai iškėlė sau sudėtingą klausimą, ir, jų pačių nuostabai, atskleidė liūdną tiesą: Žąsis – bent jau jų pjesės Žąsis – kenčia nuo depresijos. Ji liesa, negraži, ji neturi draugų. Vienintelis dalykas, kurį ji turi, tai didysis liūdesys širdyje, prilipęs taip tvirtai, kaip medžio lapas prie pado. Ar suras Žąsis savo laimę? Ar šypsena sugrįš į jos snapą? Sužinoti apie tai galėsite pažiūrėję žiūrovų pamėgtą, tarptautinių apdovanojimų pelniusi Poznanės Animacijos teatro spektaklį, pasakojantį apie gyvenimo prasmės paieškas, didelę draugystės jėgą ir laimę, kurią surandate tuomet, kai to mažiausiai tikitės…
Pjesės autorė, režisierė – Marta Guśniowska. Spektaklio trukmė: 55 minutės. Spektaklis vaidinamas lenkų kalba. Įėjimas su nemokamais kvietimais – dėmesio – bilietų nebėra!

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje konsulinis skyrius, Poznanės animacijos teatras, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras

23 kovo

Lenkų filmai festivalyje „Kino pavasaris“

ostatniacover-2560x1300_c

Lenkų filmai festivalyje „Kino pavasaris“

Kovo 23 – balandžio 6 d., Vilnius, Kaunas, Panevėžys, Klaipėda, Šiauliai

Šiemet Tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ turi itin daug lenkiškų akcentų. Bendradarbiaujant su Lenkijos institutu , „Kino pavasario“ žiūrovai galės pamatyti naujausius ir verčiausius dėmesio lenkų kino kūrėjų pilnametražius filmus (Jano P. Matyszyńskio „Paskutinė šeima“, Kubos Czekaj „Karalaitis elnias“, Paweło Łozińskio „Net neįsivaizduoji, kaip tave myliu“, Michało Marczako „Visos nemiegotos naktys“ ir kt.), prisiminti kino grandų darbus (K. Zanussio „Iliuminacija“). Festivalio programoje taip pat netruks lenkiškų trumpametražių juostų (Natalios Siwickos „16 min. 3 sek.“, Emi Buchwald „Išsilavinimas“, Mateuszo Rakowicziaus „Romantikai“, Zofios Kowalewskos „Artimi ryšiai“ ir kt.) bei koprodukcijų (Sofios Exarchou „Parkas“, Gabe Klinger „Portas“,  Andriaus Blaževičiaus „Šventasis“, Yesim Ustaoglu „Šviesotamsa“ ir kt.)

Dalyvavimą Festivalyje jau patvirtino filmo „Paskutinė šeima“ režisierius Jan P. Matuszyński, ir vieno iš pagrindinių vaidmenų atlikėjas Dawid Ogrodnik. Konkursinės programos „Nauja Europa nauji vardai“ žiuri nariu sutiko būti  bei kaip garbės svečias tarptautiniame industrijos renginyje MEETING POINT – VILNIUS dalyvaus režisierius Krzysztof Zanussi.

Tikslus svečių sąrašas ir filmų programa: www.kinopavasaris.lt

Organizatoriai: „Kino pavasaris”, Lenkijos institutas Vilniuje

29 kovo

Šiuolaikinių lenkų teatro plakatų paroda iš Žešuvo (Rzeszów) tarptautinės teatro plakatų bienalės rinkinių

Plakat_polski_dla_Wilna

Šiuolaikinių lenkų teatro plakatų paroda iš Žešuvo (Rzeszów) tarptautinės teatro plakatų bienalės rinkinių
Kovo  29 d. – balandžio 30 d., Juozo Miltinio dramos teatras (Laisvės a. 5, Panevėžys)

„Parodoje eksponuojami 2006-2016 m. sukurti lenkų plakatai. Tai atrinkta visumos, kurią tiesą sakant taip pat vertėtų parodyti, dalis. Tuo metu savo meninę veiklą baigė iškilūs visame pasaulyje garsios vadinamosios Lenkų plakato mokyklos atstovai – Franciszek Starowiejski, Mieczysław Górowski, Andrzej Klimowski, Jan Lenica. Kaip kurių iš jų jau nebėra tarp mūsų. Pamažu jie tampa istorija, užleisdami vietą vidurinei ir jaunajai plakatų kūrėjų kartai, brendusiai lenkų plakatui nepaprastai palankioje terpėje. Lenkų plakato mokyklos patrauklumą ir nepaprastą populiarumą be kita ko galima paaiškinti tuo, kad didžiosios uniformizacijos, kurią iš dalies lėmė vis tobulesnė fotografija, laikais, lenkų plakatas stebino nauja estetika, laisve ir humoru. Rankų darbo plakatai išsiskyrė įvairove, individualumu, buvo atpažįstami pasauliniame plakatų kontekste, be to buvo svarbus visuomenės komunikavimo elementas. Geriausi ano meto plakatai – tai kino ir teatro plakatai.

Iš patirties rengiant Tarptautinę teatro plakato bienalę galiu patvirtinti, kad mūsų parodose eksponuojami plakatai visuomet sukelia emocijas, nepalieka abejingų. Galbūt dėl to, kad tai nėra hermetiškas menas, greitai ir ryžtingai komunikuojantis su žiūrovu. Įsimename juos, ko dažnai negalima pasakyti apie spektaklius, kuriems buvo skirti ir kurių biudžetas buvo nepalyginamai didesnis nei plakato projekto ir kelių šimtų jo egzempliorių išspausdinimo“ – sakė Krzysztof Motyka, parodos autorius ir kuratorius.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Wandos Siemaszkowos Žešuvo teatras, Juozo Miltinio dramos teatras

31 kovo

Edukacinis projektas „Lietuva ir Lenkija – bendru keliu. Vietos ir žmonės, kurie mus jungia“

edukacja

Edukacinis projektas „Lietuva ir Lenkija – bendru keliu. Vietos ir žmonės, kurie mus jungia“ 

Lenkijos institutas Vilniuje kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru kviečia dalyvauti edukaciniame projekte „Lietuva ir Lenkija – bendru keliu. Vietos ir žmonės, kurie mus jungia“. Projekto tikslas – remiantis bendru istoriniu, kultūriniu paveldu, ugdyti ir skatinti Lietuvoje gyvenančių lietuvių ir lenkų tarpusavio pagarbą, abipusį supratimą, toleranciją. Mokinių grupės savo gyvenamojoje vietovėje ieško įvairių ženklų, kurie įrodytų lietuvių ir tautų bendrystę, sietųsi su istoriniais kultūriniais įvykiais ar ižymais žmonėmis, kurie mus jungia, kaip pvz. Česlovas Milošas (Czesław Miłosz), Juliušas Slovackis (Juliusz Słowacki), Adomas Mickevičius (Adam Mickiewicz), Tadas Kosciuška (Tadeusz Kościuszko), Emilija Pliaterytė (Emilia Plater), Liudvikas Zamenhofas (Ludwik Zamenhof), Radvilos (Radziwiłłowie), ir iš šių ženklų sudaro pažintinio tako maršrutus.

Norintys dalyvauti projekte 6-11 klasių mokiniai iki 2017 m. kovo 31 dienos registruojasi adresu: https://goo.gl/forms/ATxnp5SApRuBY0Hr2

Laimėtojų laukia puikūs prizai!

Platesnė informacija: www.lenkukultura.lt

Papildoma informacija teikiama telefonu/el. paštu: Rasa Rutkauskienė (8 5) 2671930, rasa.rutkauskiene@lmnsc.lt, Anna Pilarczyk-Palaitis (8 5) 2660680, anna.pilarczyk@lenkijosinstitutas.org.

Projekto nuostatai